Як правильно змінити систему захисту: No-Till і проблема контролю хвороб та бур’янів

В Україні існує ряд господарств, які працюють за системою No-Till. Зокрема, досить велика кількість зустрічається на південному сході. Основним плюсом застосування нового методу є те, що ґрунт (оскільки його розпушування не проводиться) краще зберігає вологу.

 фото 1 LNZ GroupПри використанні технології No-Till стерня, що залишилася на полі, не спалюється і не заробляється у ґрунт, а всі органічні залишки подрібнюються до певного розміру й у вигляді мульчі рівномірно розподіляються по полю, тому головною вимогою при обробці землі даними способом є її рівна поверхня. Застосовуючи системи нульового обробітку ґрунту, поля не орють, тому зростає кількість бур'янів і шкідників, хвороб, які локалізуються і розмножуються в залишках після мульчування, через що необхідно збільшувати внесення пестицидів практично на 30-40%.

Як же правильно боротися зі шкідливими об'єктами при переході на систему No-Till?

Розгляньмо на приклади двох основних культур — кукурудзи та озимої пшениці, як ми можемо ефективно боротися зі шкідливими об'єктами за рекомендаціями фахівців компанії LNZ Group за технологією бренду DEFENDA.  

При застосуванні технології No-Till ще восени після збирання попередника на площах, де буде розташована кукурудза, в міру появи бур'янів треба вносити гербіциди суцільної дії Напалм 4-6 л/га (ізопропіламінна сіль гліфосату, 480 г/л) або Напалм Форте 2-6 л/га (калійна сіль гліфосату, 550 г/л).

Якщо осінь тепла і затяжна, на посівах озимої пшениці ми можемо спостерігати, що з'явилися шкідники, а також вихід окремо бур'янів, що зимують. Для боротьби з ними ми рекомендуємо застосовувати інсектициди Альфа Супер 0,1-0,15 л/га (альфа-циперметрин 100 г/л) або Циркуль 0,15-0,20 л/га, а також гербіцид Аксакал 0,02 кг/га (флорасулам 250 г/кг) + Пар Мачо 0,2 л/га. Якщо погодні умови восени не дали можливості боротися з бур'янами, то навесні після початку вегетації озимої пшениці й по мірі появи бур'янів від фази кущення до другого міжвузля рослин озимої пшениці можливо використовувати такі гербіциди:

Примус 0,4-0,6 л/га (2,4-Д, 452 г/л + флорасулам, 6,3 г/л); Ефімер 0,6-0,8 л/га (2,4-Д, 905 г/л); Дикамба Форте 0,6-0,8 л/га (дикамба у формі диметиламінної солі, 120 г/л; 2,4Д у формі диметиламінної солі, 344 г/л). Пізніше, при появі другої хвилі бур'яну до фази прапорцевого листка в озимої пшениці можна застосувати Шериф 0,02 кг/га (трибенурон-метил, 750 г/л) і Аксакал 0,02 кг/га (флорасулам, 250 г/кг)+ спільно з прилипачем Пар Мачо (Етоксилат — ізодециловий спирт, 900 г/л) 0,2 л/г. Така бакова суміш дасть можливість прибрати не тільки широкий спектр бур'янів, але і поборотися з падалицею соняшнику. При появі шкідників протягом вегетації для ефективної боротьби можемо застосовувати ряд інсектицидів, таких як Престо 0,3-0,4 л/га (клотіанідин, 200 г/л, лямбда-цигалотрин, 50 г/л) або Октант 0,15 кг/га (тіаметоксам, 250 г/кг) в суміші з Циркулем 0,15-0,3 л/га (лямбда-цигалотрин, 50 г/л).  У зв'язку з м'якою зимою ми спостерігаємо часткове відмирання надземної маси пшениці та розвитку багатьох негативних патогенів хвороб, з якими нам доведеться зіткнуться вже в першій половині вегетації. Враховуючи цей фактор, можемо припустити, що цього року кількість фунгіцидних обробок збільшиться. В першу обробку озимої пшениці від хвороб вже зі стабілізацією позитивних температур ми б рекомендували такі фунгіциди: Абсолют (карбендазим) 0,5 л/га; Парацельс (флутріафол) 0,5 л/га; Пегас (прохлораз) 1 л/га, а на другу Старк (азоксістробін) 0,8-1,0 л/га; ДОТ (ципроконазол + пропіконазол) 0,4-0,5 л/га. Спостерігаючи за розвитком патогенів у період вегетації та застосовуючи дані фунгіциди або окремо, або комбінуючи їх, ми можемо  ефективно боротися практично з усіма хворобами, які спостерігаються на рослинах озимої пшениці.

У зв'язку з наявністю пожнивних залишків на поверхні ґрунту, ґрунтова система захисту від бур'янів на кукурудзі буде малоефективна, тому слід врахувати такі фактори: ступінь засміченості поля, видовий склад бур'янів, тип ґрунту, а також фазу розвитку кукурудзи. Обираємо посходову систему захисту.

Препарати й суміші для боротьби зі злаковими та дводольними бур'янами бренду DEFENDA:

  • Сумаро (мезотріон 480 г/л) — 0,25 л/га + Муссон (нікосульфурон 40 г/л) — 1-1,2 л/га + Мачо (прилипач) 0,1% до робочого розчину. Фаза внесення — 3-8 листків культури;
  • РИМ  (римсульфурон 250 г/кг) 40-50 г/га + 200 мл/га ПАР Мачо. Фаза внесення — 3-5 листків культури;
  • КЕНТАВР (римсульфурон 500 г/кг + тифенсульфурон-метил 250 г/кг) норма 20-25 г/га + 200 мл/га
  • ПАР Мачо. Фаза внесення — 3-5 листків культури.

Препарати для боротьби з дводольними бур'янами. Виходячи зі спектру забур'яненості й фази внесення, можна підібрати препарат бренду DEFENDA:

  • АКСАКАЛ (флорасулам 250 г/кг) 20 г/га + 200 мл/га ПАР Мачо. Фаза внесення — 3-5 листків культури;
  • ДИКАМБА ФОРТЕ (2,4-дихлорфеноксиоцтової кислоти диметиламінна сіль 344 г/л + дикамби диметиламінна сіль 120 г/л РК). Норма внесення 1,0-1,2 л/га у фазі 3-5 листків культури;
  • ЕФІМЕР (2-етилгексиловий ефір 2,4-Д, 905 г/л) Фаза внесення — до 5 листків культури;
  • ПРИМУС (2-етилгексиловий ефір 2,4 Д — 452 г/л + флорасулам 6,3 г/л). Норма внесення 0,4-0,6 л/га, обприскування у фазі від 3 до 5 листків культури.

Після появи сходів у фазу 2-6 листків культури проводиться моніторинг посівів на виявлення льоту та пошкоджень шкідниками: листогризучими совка-гама і совка-садова. При їх появі проводиться обробіток посівів інсектицидами бренду DEFENDA Престо (клотіанідин, 200 г/л + лямбда цигалотрин 50 г/л) нормою 0,3-0,4 л/га. Перед виходом волоті проводять моніторинг на  заселення посівів кукурудзи стебловим метеликом та льотом бавовникової совки. При їх появі можна використати якісну трихограму або повторно застосувати інсектицид.

 фото 2 LNZ Group

Як розуміємо, нульовий спосіб землеробства не слід сприймати спрощено, лише як відмову від оранки, оскільки даний метод — це в першу чергу складна технологічна модель, яка вимагає і особливих знань, і наявності висококваліфікованих фахівців, і спеціальної техніки. Тому позитивний ефект від її застосування можна отримати, лише використовуючи комплексний і системний підхід. Тож при розробці правильних систем захисту ваших культур і приготуванні бакових сумішей просимо звертатися до фахівців LNZ web або представників компанії LNZ Group у своєму регіоні. 

Сергій Корнюшенко, менеджер з розвитку агротехнологій Південного регіону LNZ Group

Джерело: Аgroportal.ua

Partners LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta