Як правильно змінити систему захисту: No-Till і проблема контролю хвороб та бур’янів

В Україні існує ряд господарств, які працюють за системою No-Till. Зокрема, досить велика кількість зустрічається на південному сході. Основним плюсом застосування нового методу є те, що ґрунт (оскільки його розпушування не проводиться) краще зберігає вологу.

Як правильно змінити систему захисту: No-Till і проблема контролю хвороб та бур’янів фото 1 LNZ GroupПри використанні технології No-Till стерня, що залишилася на полі, не спалюється і не заробляється у ґрунт, а всі органічні залишки подрібнюються до певного розміру й у вигляді мульчі рівномірно розподіляються по полю, тому головною вимогою при обробці землі даними способом є її рівна поверхня. Застосовуючи системи нульового обробітку ґрунту, поля не орють, тому зростає кількість бур'янів і шкідників, хвороб, які локалізуються і розмножуються в залишках після мульчування, через що необхідно збільшувати внесення пестицидів практично на 30-40%.

Як же правильно боротися зі шкідливими об'єктами при переході на систему No-Till?

Розгляньмо на приклади двох основних культур — кукурудзи та озимої пшениці, як ми можемо ефективно боротися зі шкідливими об'єктами за рекомендаціями фахівців компанії LNZ Group за технологією бренду DEFENDA.  

При застосуванні технології No-Till ще восени після збирання попередника на площах, де буде розташована кукурудза, в міру появи бур'янів треба вносити гербіциди суцільної дії Напалм 4-6 л/га (ізопропіламінна сіль гліфосату, 480 г/л) або Напалм Форте 2-6 л/га (калійна сіль гліфосату, 550 г/л).

Якщо осінь тепла і затяжна, на посівах озимої пшениці ми можемо спостерігати, що з'явилися шкідники, а також вихід окремо бур'янів, що зимують. Для боротьби з ними ми рекомендуємо застосовувати інсектициди Альфа Супер 0,1-0,15 л/га (альфа-циперметрин 100 г/л) або Циркуль 0,15-0,20 л/га, а також гербіцид Аксакал 0,02 кг/га (флорасулам 250 г/кг) + Пар Мачо 0,2 л/га. Якщо погодні умови восени не дали можливості боротися з бур'янами, то навесні після початку вегетації озимої пшениці й по мірі появи бур'янів від фази кущення до другого міжвузля рослин озимої пшениці можливо використовувати такі гербіциди:

Примус 0,4-0,6 л/га (2,4-Д, 452 г/л + флорасулам, 6,3 г/л); Ефімер 0,6-0,8 л/га (2,4-Д, 905 г/л); Дикамба Форте 0,6-0,8 л/га (дикамба у формі диметиламінної солі, 120 г/л; 2,4Д у формі диметиламінної солі, 344 г/л). Пізніше, при появі другої хвилі бур'яну до фази прапорцевого листка в озимої пшениці можна застосувати Шериф 0,02 кг/га (трибенурон-метил, 750 г/л) і Аксакал 0,02 кг/га (флорасулам, 250 г/кг)+ спільно з прилипачем Пар Мачо (Етоксилат — ізодециловий спирт, 900 г/л) 0,2 л/г. Така бакова суміш дасть можливість прибрати не тільки широкий спектр бур'янів, але і поборотися з падалицею соняшнику. При появі шкідників протягом вегетації для ефективної боротьби можемо застосовувати ряд інсектицидів, таких як Престо 0,3-0,4 л/га (клотіанідин, 200 г/л, лямбда-цигалотрин, 50 г/л) або Октант 0,15 кг/га (тіаметоксам, 250 г/кг) в суміші з Циркулем 0,15-0,3 л/га (лямбда-цигалотрин, 50 г/л).  У зв'язку з м'якою зимою ми спостерігаємо часткове відмирання надземної маси пшениці та розвитку багатьох негативних патогенів хвороб, з якими нам доведеться зіткнуться вже в першій половині вегетації. Враховуючи цей фактор, можемо припустити, що цього року кількість фунгіцидних обробок збільшиться. В першу обробку озимої пшениці від хвороб вже зі стабілізацією позитивних температур ми б рекомендували такі фунгіциди: Абсолют (карбендазим) 0,5 л/га; Парацельс (флутріафол) 0,5 л/га; Пегас (прохлораз) 1 л/га, а на другу Старк (азоксістробін) 0,8-1,0 л/га; ДОТ (ципроконазол + пропіконазол) 0,4-0,5 л/га. Спостерігаючи за розвитком патогенів у період вегетації та застосовуючи дані фунгіциди або окремо, або комбінуючи їх, ми можемо  ефективно боротися практично з усіма хворобами, які спостерігаються на рослинах озимої пшениці.

У зв'язку з наявністю пожнивних залишків на поверхні ґрунту, ґрунтова система захисту від бур'янів на кукурудзі буде малоефективна, тому слід врахувати такі фактори: ступінь засміченості поля, видовий склад бур'янів, тип ґрунту, а також фазу розвитку кукурудзи. Обираємо посходову систему захисту.

Препарати й суміші для боротьби зі злаковими та дводольними бур'янами бренду DEFENDA:

 • Сумаро (мезотріон 480 г/л) — 0,25 л/га + Муссон (нікосульфурон 40 г/л) — 1-1,2 л/га + Мачо (прилипач) 0,1% до робочого розчину. Фаза внесення — 3-8 листків культури;
 • РИМ  (римсульфурон 250 г/кг) 40-50 г/га + 200 мл/га ПАР Мачо. Фаза внесення — 3-5 листків культури;
 • КЕНТАВР (римсульфурон 500 г/кг + тифенсульфурон-метил 250 г/кг) норма 20-25 г/га + 200 мл/га
 • ПАР Мачо. Фаза внесення — 3-5 листків культури.

Препарати для боротьби з дводольними бур'янами. Виходячи зі спектру забур'яненості й фази внесення, можна підібрати препарат бренду DEFENDA:

 • АКСАКАЛ (флорасулам 250 г/кг) 20 г/га + 200 мл/га ПАР Мачо. Фаза внесення — 3-5 листків культури;
 • ДИКАМБА ФОРТЕ (2,4-дихлорфеноксиоцтової кислоти диметиламінна сіль 344 г/л + дикамби диметиламінна сіль 120 г/л РК). Норма внесення 1,0-1,2 л/га у фазі 3-5 листків культури;
 • ЕФІМЕР (2-етилгексиловий ефір 2,4-Д, 905 г/л) Фаза внесення — до 5 листків культури;
 • ПРИМУС (2-етилгексиловий ефір 2,4 Д — 452 г/л + флорасулам 6,3 г/л). Норма внесення 0,4-0,6 л/га, обприскування у фазі від 3 до 5 листків культури.

Після появи сходів у фазу 2-6 листків культури проводиться моніторинг посівів на виявлення льоту та пошкоджень шкідниками: листогризучими совка-гама і совка-садова. При їх появі проводиться обробіток посівів інсектицидами бренду DEFENDA Престо (клотіанідин, 200 г/л + лямбда цигалотрин 50 г/л) нормою 0,3-0,4 л/га. Перед виходом волоті проводять моніторинг на  заселення посівів кукурудзи стебловим метеликом та льотом бавовникової совки. При їх появі можна використати якісну трихограму або повторно застосувати інсектицид.

Як правильно змінити систему захисту: No-Till і проблема контролю хвороб та бур’янів фото 2 LNZ Group

Як розуміємо, нульовий спосіб землеробства не слід сприймати спрощено, лише як відмову від оранки, оскільки даний метод — це в першу чергу складна технологічна модель, яка вимагає і особливих знань, і наявності висококваліфікованих фахівців, і спеціальної техніки. Тому позитивний ефект від її застосування можна отримати, лише використовуючи комплексний і системний підхід. Тож при розробці правильних систем захисту ваших культур і приготуванні бакових сумішей просимо звертатися до фахівців LNZ web або представників компанії LNZ Group у своєму регіоні. 

Сергій Корнюшенко, менеджер з розвитку агротехнологій Південного регіону LNZ Group

Джерело: Аgroportal.ua

Партнери LNZ Group

 • LNZ Web
 • Tevitta
 • DEFENDA
 • UNIVERSEED
 • BASF
 • Limagrain
 • SesVanderhave
 • Syngenta