ЗЗР для успішного вирощування соняшнику. На які фактори звертати увагу

Головною олійною культурою України є соняшник, а для багатьох сільгоспвиробників — це основна економікоутворююча культура.

ЗЗР для успішного вирощування соняшнику. На які фактори звертати увагу фото 1 LNZ GroupЗ огляду на це кожен господар розуміє, що повне розкриття потенціалу будь-якого гібриду, сорту соняшнику та отримання високих стабільних урожаїв неможливе без надійного його захисту. Саме тому системі захисту посівів соняшнику приділяється чимало уваги.

Тож спостерігаємо високу насиченість сівозмін цією культурою у південних та південно-східних областях. Нехтування технологіями підготовки ґрунту, посіву, догляду за посівами призводить до накопичення в полях, особливо там, де немає сівозміни, великої кількості збудників хвороб, шкідників та шкодочинної рослинності.

Існує кілька основних систем захисту посівів соняшнику:

 • традиційна технологія вирощування;
 • технологія Express Sun;
 • технологія Clearfield.

Першим кроком у цьому є захист насіння та проростків від хвороб і шкідників. З цією метою насіння обробляють спеціальними препаратами-протруйниками. Компанія LNZ Group у якості фунгіцидного протруйника пропонує для використання продукт Арес (металаксил-М, 350 г/л) від бренду DEFENDA. Він не тільки забезпечує надійний захист від комплексу хвороб (пліснявіння насіння, фузаріозних кореневих гнилей, несправжньої борошнистої роси тощо), але й, що головне, не проявляє негативної дії на енергію проростання насіння навіть упродовж року після обробки.

Крім хвороб, насіння та сходи соняшнику можуть пошкоджуватися цілим комплексом ґрунтових шкідників та шкідників сходів (дротяниками, довгоносиками, попелицями, мідляками та ін.). Тому на перших етапах органогенезу від цих шкідників насіння обов'язково потрібно протруювати препаратом Метакса (тіаметоксам, 350 г/л), що дає змогу протягом 40–45 днів забезпечити захист молодих проростків та сходів. Крім того, проявляє стимулюючу дію на кореневу систему, внаслідок чого рослини більш розвинені, сходи рівномірніші та краще переносять посуху.

Наступним важливим етапом у технології вирощування соняшнику є захист посівів від бур'янів. При традиційній технології вирощування цієї культури обов'язковим є застосування ґрунтових гербіцидів, на ефективність яких значною мірю впливає низка факторів. Наприклад, норма використання таких препаратів залежить від абсорбційних властивостей ґрунтів та кількості бур'янів — чим їх більше, тим вища норма. Навіть якщо ви використовуєте гербіцид на легких ґрунтах, а рівень забур'яненості в кілька разів перевищує поріг шкодочинності, слід використовувати максимальні норми витрати, і, навпаки, норма препарату повинна бути зменшена за невисокого рівня забур'яненості.ЗЗР для успішного вирощування соняшнику. На які фактори звертати увагу фото 2 LNZ Group

Для ефективної дії ґрунтових гербіцидів необхідно забезпечити низку факторів:

 • дрібногрудкувату структуру верхнього шару ґрунту;
 • рівномірний розподіл робочого розчину в шарі ґрунту глибиною 0-5 см;
 • високу норму виливу робочої рідини (270-350 л/га).

Способи застосування ґрунтових гербіцидів:

 • до посіву (передбачає внесення гербіциду з наступною передпосівною культивацією);
 • після посіву (внесення безпосередньо після посіву культури із заробкою в ґрунт легкими боронами або кольчато-шпоровими котками).

Вибір гербіциду залежить від типу вирощування та очікуваного врожаю. Так, при екстенсивній технології вирощування соняшнику для захисту від однорічних злакових та дводольних бур'янів можна використати бакову суміш Сахара (ацетохлор, 900 г/л) та Перун (прометрин, 500 г/л). Але треба пам'ятати, що не слід допускати перевищення норми витрати Сахари, бо це може призвести до виникнення фітотоксичності. Головними ознаками фітотоксичності ацетохлорів на соняшнику є: слабий розвиток бічної кореневої системи, деформування рослин культури, відставання в розвитку.

ЗЗР для успішного вирощування соняшнику. На які фактори звертати увагу фото 3 LNZ GroupДля комплексного контролю однорічних злакових та дводольних бур'янів у посівах соняшнику за інтенсивного типу вирощування компанія LNZ Group пропонує вже добре відомі сільгоспвиробникам гербіциди Айдахо (тербутилазин, 500 г/л), Сора-Нет (пропізохлор, 720 г/л) у баковій суміші. Дані два продукти досить ефективно контролюють практично всі найбільш поширені у посівах соняшнику однорічні бур'яни. Серед злакових це мишії, просовидні, пальчатки та інші. Ще більший спектр контрольованих дводольних бур'янів — щириця (види), гірчиця, грицики, гірчаки, лобода, амброзія та ще багато інших.

Таким чином, дані продукти мають найширший серед зареєстрованих гербіцидів спектр бур'янів, що знищуються. При цьому ефективність дії цих гербіцидів проти більшості бур'янів вища за 90% і обумовлена вона не тільки відмінною дією кожного з компонентів, але й синергічним ефектом від їх поєднання.

Протягом вегетації посіви соняшнику можуть засмічуватися однорічними та багаторічними злаковими бур'янами, для контролю яких доцільно використовувати грамініцид Харума (хізалофоп-П-етил, 125 г/л). Найбільша ефективність проти пирію повзучого досягається при нормі витрати препарату 1,0–1,2 л/га у фазу кущіння бур'яну (за висоти 10–15 см), проти однорічних злакових бур'янів — при нормі витрати препарату 0,6–0,8 л/га у фазу їх сходів (2–4 листки). Головними перевагами Харуми є його швидка дія та безпека для соняшнику.

При вирощуванні соняшнику за технологією Clearfield® компанія LNZ Group пропонує декілька гібридів соняшнику від бренду Strube (Фабуло, Сорес) і гербіцид Імпреза (імазамокс, 33 г/л + імазапір, 15 г/л), який рекомендований до застосування у фазу 4 листків соняшнику в період активного росту бур'янів. Імпреза контролює абсолютно всі раси вовчка та бур'яни, у тому числі й такі проблемні, як осоти, амброзія й нетреба.

Протягом вегетаційного періоду достатньо однієї обробки. Ефективним використання цієї системи буде також за мінімальної та нульової обробки ґрунту. У період вегетації слід звернути увагу ще на один момент — захист соняшнику від хвороб, оскільки в останні роки висока щільність культури у сівозміні сприяла різкому поширенню та розвитку хвороб, тож виникла потреба проводити фунгіцидні обробки. Основними хворобами, які дошкуляють цій культурі, є фомоз, септоріоз, фомопсис, іржа, несправжня борошниста роса.

У період їх епіфітотійного розвитку вони можуть призвести до значних втрат урожаю, а іноді й до повного знищення культури. Високу ефективність у захисті посівів від хвороб демонструють фунгіциди в баковій суміші Старк (азоксистробін, 250 г/л) + Спліт (дифеноконазол, 250 г/л). Застосовувати їх слід превентивно, як правило, в період 4–5 пар листків. Обробку фунгіцидами можна поєднувати з іншими захисними заходами. Соняшник також сильно уражається збудниками сірої та білої гнилі. Захищати посіви від них найкраще шляхом поєднання вирощування толерантних до білої гнилі гібридів та обробки перед цвітіням фунгіцидами Старк (азоксистробін, 250 г/л) + Дот (80 г/л ципроконазолу + 250 г/л пропіконазолу).

Для захисту посівів соняшнику від шкідників (попелиці, соняшникової шипоноски, лучного та стеблового метелика та ін.) компанія LNZ Group рекомендує застосування таких продуктів як: Циркуль (лямбда-цигалотрин, 50 г/л), Октант (тіаметоксам, 250 г/кг), Бомбардир (імідаклоприд, 700 г/кг), Синерид (тіаклоприд, 240 г/л), а у разі спалаху чисельності лускокрилих шкідників (бавовникової совки, лучного метелика) — слід застосовувати Престо (клотіанідин, 200 г/л + лямбда-цигалотрин, 50 г/л) від бренду DEFENDA.

Завершальним етапом у технології вирощування соняшнику є проведення десикації препаратом Фосинор (глюфосинат амонію, 200 г/л). Це слід робити в першу чергу з метою пришвидшення достигання і підсушування рослин, отримання сухого насіння, що дозволяє розпочати збирання врожаю мінімум на 5–10 днів раніше.

Отже, ми бачимо, що технологія захисту соняшнику потребує ретельного підходу, починаючи з вибору гібрида, проведення агротехнічних заходів, обробки насіння і закінчуючи внесенням засобів захисту рослин. І тільки вдалий вибір та вміле користування технологією захисту дадуть змогу розкрити потенціал гібрида і одержати стабільний прибуток навіть у складних погодних умовах. 

Олександр Котигора, менеджер з розвитку агротехнологій в Південному регіоні LNZ Group

З 22 березня по 11 серпня інтернет-магазин LNZ Web проводить акцію. За кожну покупку від 50 000 грн ви маєте можливість отримати один з 10 призів. Серед них автомобіль, квадрокоптер, туристичний сертифікат, запаси насіння та ЗЗР. Розіграш акції відбудеться у прямому ефірі на YouTube-каналі LNZ Web. Детальніше про акцію дізнавайтесь за посиланням

Джерело: Аgroportal.ua

Партнери LNZ Group

 • LNZ Web
 • Tevitta
 • DEFENDA
 • UNIVERSEED
 • BASF
 • Limagrain
 • SesVanderhave
 • Syngenta