Зібрати та сушити або лишити в полі

Зібрати та сушити або лишити в полі фото 1 LNZ GroupДощі, які йдуть на всій території України, відтерміновують збирання кукурудзи. Складність цього процесу буде пов’язана саме з погодними умовами, адже зерно набирає вологості, яку віддаватиме дуже погано.

Навіть господарства, які є досвідченими у вирощуванні кукурудзи та правильно підібрали гібриди, цього сезону матимуть негативний вплив від дощів. Частково виправити ситуацію та прискорити вологовіддачу може знову ж таки погодний фактор — зниження температури і перші приморозки з сонячною погодою.

Про особливості вирощування та рекомендації зі збирання кукурудзи цього сезону в Instagram-ефірі AgroPortal.ua розповів менеджер з агротехнологій компанії LNZ Group Віталій Брашован.

Аномальні особливості цього року

 • Сезон був складним, починаючи з весни, яка була затяжною, що позначилося на вегетації рослин. 
 • Частина областей, особливо південні, постраждали від посухи. Не всі гібриди витримали такі погодні умови, і в багатьох господарствах кукурудза не утворила початки. Наприклад, на Вінниччині в одному з сільгосппідприємств спасінням стали силосні гібриди бренду UNIVERSEED. У господарстві зернові гібриди не сформували початки, тож довелося зробити рокірування: зернову групу зібрали на силос, а силосну залишили на зерно.
 • В центральній частині і північних областях, де йшли дощі, зараз є проблема з тим, що фізіологічна стиглість кукурудзи вже настала, але технологічне збирання буде нескоро, адже є ще соя та соняшник.

Фізіологічна стиглість: як визначити

Щодо строків збору кукурудзи потрібно зважати, що через затяжну весну вегетація рослин продовжилася приблизно на два тижні. Крім того, на вегетацію рослин також вплинули опади.

Для початку збирання кукурудзи потрібно, щоб настала її фізіологічна стиглість. Це можна побачити візуально — коли в початку відламати одну насінину, і на зародку буде видно чорну цятку, що свідчить про початок фізіологічної стиглості. Залежно від гібриду вона настає, коли вологість зерна складає від 35 до 45%.

Зібрати та сушити або лишити в полі фото 2 LNZ GroupТехнологічна вологість: коли починати збір

В кукурудзяному регіоні — центральній частині України — культуру починають збирати за вологості 24-26%. В північних регіонах можуть і за вологості 30-34%. Далі вже питання стоїть про технологічне досушування й затрати на сушіння зерна.

Щоб почати раніше збирати кукурудзу, потрібно підібрати гібриди таким чином, щоб у структурі була частка ранніх, середніх та середньопізніх.

Рекомендації. Потрібно зайти в масив кукурудзи на 100-150 м від початку поля. При собі бажано мати вологомір. На 1 погонному метрі рядка вибрати три середніх за розміром початки, з яких взяти середній зразок. Вологомір покаже вологість.

Чим вища вологість кукурудзи, тим швидше її потрібно буде довезти до сушарки

Попередні два роки осінь була сухою, тож кукурудзу збирали з вологістю 16-14%. Базова вологість кукурудзи 14%, але якщо з такою вологістю вона стоятиме довго в полі, то під час збирання буде великий відсоток зернової домішки, тобто багато битого зерна. Навіть роторний комбайн, який вважається ідеальним знаряддям для збирання кукурудзи, за такої вологості частину зерна може травмувати. 

В ідеалі вологість має бути в межах 20-24%, за таких умов затрати на сушіння будуть відносно невеликі. А коли вона сягає за 30%, доведеться проводити два цикли сушіння зерна.

Зібрати та сушити або лишити в полі фото 3 LNZ GroupЗалишити кукурудзу в полі: на що звернути увагу

Є досвід залишати кукурудзу на зиму в полі. В кожного виробника насіння є в каталозі такий показник як «придатність до пізнього збирання», що умовно можна трансформувати до здатності до перестою. 

Зернова група гібридів бренду UNIVERSEED представлена лінійкою ФАО від 220 до 460. Всі гібриди придатні до пізнього збирання і умовного періоду перезимівлі за винятком раннього гібриду EXPM032 (ФАО 220), який бажано зібрати раніше. Наразі даний гібрид уже готовий до збирання. 

UNI3510/EXPM015 (ФАО 260) та UNI3511/EXPH003 (ФАО 350) — гібриди, які в цілому складають основу продажів бренду UNIVERSEED та висіваються в усіх регіонах України. На півдні їхня врожайність цього року оцінюється на рівні 5-6 т/га, що для даного регіону вважається нормальним показником. Де була волога, там прогнозується до 10 т/га.

UNI3414/EXPI143(ФАО 360) — гібрид, придатний для центральних областей з урожайністю за 10 т.

В цілому зараз гібриди UNIVERSEED на полях господарств виглядають добре, і якщо порахувати біологічний врожай за кількістю зерен та кількістю рядів, очікується від 8 до 13 т/га.

Залишаючи кукурудзу зимувати, потрібно врахувати декілька факторів:

 • Зважати на пошкодження кукурудзи стебловим метеликом, оскільки він збільшує ламкість стебла. Рослина ламається під початком, і коли весною комбайн починає збирати, початок лежить практично на землі, тож жниварка не може його підібрати.
 • Фузаріозні гнилі також не дозволять стеблу кукурудзи перестояти зиму. За таких умов під час збирання частину врожаю буде втрачено.
 • Проблема цього року, характерна для всієї України і для багатьох культур, — пошкодження бавовняною совкою. На кукурудзі цього шкідника дуже багато, навіть незважаючи на те, що частина господарств проводила хімічний захист. Пошкодження насіння кукурудзи в початку сприяє розвитку фузаріозу. Якщо навіть стебло не впаде, залишається питання — яким за якістю буде зерно. У кращому випадку воно буде придатне для комбікорму, або ж доведеться відправляти його на переробку на спиртзавод.

Рекомендації. Провести ретельне обстеження посівів, бажано в середині поля. Якщо є серйозне пошкодження шкідниками та полеглі рослини, таку кукурудзу потрібно зібрати з осені.

Тож є два варіанти. Перший — мати затрати і сушити кукурудзу та отримати дороге за собівартістю зерно, яке лежатиме на складі. Другий — чекати весни, сподіватися, що зима буде морозною і малосніжною, щоб зібрати урожай, менший за осінній, очікуючи, що він буде кращої якості.

Ризики під час раннього обмолоту

За раннього обмолоту кукурудзи виростає затратна частина на доробку зерна, оскільки починають збирати кукурудзу з високою вологістю, й відповідно це автоматично піднімає собівартість вирощеного зерна.

Якщо взяти середньостатистичний рік, то бажано посівну площу розділити на декілька гібридів, щоб мати можливість зробити конвеєр із зерна, почати збирати кукурудзу раніше з невисокою вологістю і поступово збирати пізніші за стиглістю гібриди. Варто враховувати, що після збору потрібно встигнути ще провести обробіток ґрунту до того, поки він замерзне.

Джерело: Agroportal.ua

Партнери LNZ Group

 • LNZ Web
 • Tevitta
 • DEFENDA
 • UNIVERSEED
 • BASF
 • Limagrain
 • SesVanderhave
 • Syngenta