Засоби захисту рослин для успішного вирощування озимих зернових

Пшениця озима є найважливішою культурою та одним із лідерів в Україні за обсягами виробництва та посівними площами разом із соняшником та кукурудзою.

Засоби захисту рослин для успішного вирощування озимих зернових фото 1 LNZ GroupПісля проведення в господарствах ранньовесняного азотного підживлення та відновлення вегетації озимої пшениці наступним етапом настає боротьба з бур’янами та шкідниками та захист від хвороб.

Після проведення на всіх полях обстеження та встановлення ЕПШ (економічного порогу шкодочинності), що складає понад 16 шт. однорічних бур’янів та більше одного пагону багаторічних видів на 1м2, слід застосувати весняний гербіцидний захист, щоб забезпечити оптимальні умови (без конкурентів за світло, вологу та поживні речовини) для ефективного вирощування озимих зернових.

Осінь 2020 року була сприятливою для більшості регіонів як у плані вологозабезпеченості, так і за сумою активних температур і для озимої пшениці, і для бур’янів. Але якщо більшість із першими грудневими морозами були знищені, то зимуючі дводольні бур’яни, такі як грицики звичайні, підмаренник чіпкий, злинка канадська, після розтавання снігу набагато раніше за озиму пшеницю відновлять свою вегетацію і з ранньої весни вже будь створювати конкуренцію.

В даній ситуації буде доцільно застосувати препарат бренду DEFENDA компанії LNZ Group Шериф (трибенурон-метил, 750 г/л) в нормі 20-25 г/га + 200 мл/л ПАР Мачо. Шериф буде ефективним при ранньовесняному внесенні, оскільки його можна використовувати при зниженні нічної температури до +5°С і при цьому не створювати токсичного навантаження на озимі зернові, які перебувають у фазі від 2-3 листків.

Соняшник, за рахунок насиченості в сівозміні, є найчастішим попередником для озимих зернових, і його падалиця є значною проблемою в посівах. Оскільки гібриди соняшнику можуть бути різними (класичні, стійкі до трибенурон-метилу та імідазолінів), потрібно застосувати гербіциди, які зможуть знищити падалицю різних видів соняшнику. До таких належить препарат Примус (2-етилгексиловий ефір, 2,4 Д — 452 г/л + флорасулам, 6,3 г/л СЕ) який чудово контролює однорічні та багаторічні дводольні бур’яни в нормі 0,3-0,5 л/га, але не пізніше 21-32 ВВСН, тобто до утворення другого міжвузля в озимій пшениці.

На прикладі 2020 року падалиця соняшнику почала сходити досить пізно вже в ВВСН 35-39 фазу озимої пшениці (це було зумовлено холодною температурою та зрідженими полями пшениці, що дозволяло отримувати достатньо світла для вегетації бур’янів), тому ми рекомендували використати препарат Аксакал (флорасулам 250 г/л) у нормі 20-30 г/га + 200 мг/га ПАР Мачо. Аксакал має широке вікно застосування до появи прапорцевого листка включно та чудово захищає посіви від падалиці різних гібридів соняшнику та перерослого підмаренника чіпкого.

Протягом усієї вегетації, від проростання аж до збирання врожаю, рослини озимих зернових можуть пошкоджуватись різними хворобами. Цьому сприяють насиченість сівозміни злаковими культурами, погодні умови, наявність великої кількості патогенів і висока продуктивність сортів, що може призводити до втрати природної стійкості до хвороб. Отже, зволікання з фунгіцидним захистом призводить до втрати врожаю як у кількісних, так і в якісних показниках, які є досить суттєвими, що підтверджується дослідами, проведеними на LNZ hub 3.0 (рис. 1).

Засоби захисту рослин для успішного вирощування озимих зернових фото 2 LNZ Group

Навесні 2021 року, за даними Держпродспоживслужби, очікується поширення борошнистої роси, септоріозу та гельмінтоспоріозу на озимих зернових. Боротьбу з цими хворобами потрібно розпочинати якомога раніше. Для захисту посівів від листкових хвороб важливо використовувати фунгіциди із миттєвим стоп-ефектом (для знищення патогенів, які заселились ще до початку відновлення весняної вегетації) та системною пролонгованою лікувальною дією.

Тут бренд DEFENDA пропонує ефективну бакову суміш з таких препаратів як Абсолют (карбендазим 500 г/л) в нормі 0,5 л/га та Парацельс (флутріафол 250 г/л) в нормі 0,5 л/га. Дана бакова суміш буде ефективною від септоріозу, борошистої роси, прикореневої гнилі, іржі, піренофорозу та не втратить своїх властивостей при нічних весняних зниженнях температури до +5…+8ºС (так званий біологічний нуль).

Якщо ж у посівах після зими на поверхні ґрунту залишилось багато немінералізованих пожнивних решток або ж відмерлих (внаслідок частого розтавання та замерзання снігу) листків озимої пшениці, доцільно здійснити боронування, після чого провести обробіток баковою сумішшю Пегас (прохлораз 450 г/л) в нормі 1 л/га та Парацельс (флутріафол 250 г/л) в нормі 0,5 л/га, що дозволить стерилізувати пошкоджені листки після боронування та знезаразити рештки на ґрунті.

Засоби захисту рослин для успішного вирощування озимих зернових фото 3 LNZ Group

Як ми можемо побачити з рис. 2, найбільшу роль у формуванні врожаю понад 60% відіграють прапорцевий та другий листок (це залежить від їхньої величини, чистоти фотосинтетичної поверхні від хвороб і терміну їхньої вегетації), саме тому другий фунгіцидний обробіток припадає на даний період. Дослідження, проведені 2020 року на LNZ Hub 3.0, підтвердили високу ефективність бакової суміші ДОТ (80 г/л ципроконазолу + 250 г/л пропіконазолу) в нормі 0,5 л/га та СТАРК (азоксистробін, 250 г/л) в нормі 0,5 л/га. Дана бакова суміш із трьох діючих речовин забезпечила захист від широкого спектру хвороб листя, стебла та колосу, які найбільш характерні та шкодочинні для даного періоду вегетації, таких як септоріоз листя та колосу, бура стеблова іржа, фузаріоз колосу та альтернаріоз.

При інтенсивній технології після захисту прапорцевого листка потрібно провести захист самого колосу від септоріозу, альтернаріозу та фузаріозу колосу. Це дозволяє контролювати рівень зараження, оскільки при зараженні септоріозом колосу на 30% відбувається зниження маси зерна на 5%, альтернаріозом — зниження маси зерна на 15%, а при пошкодженні колосу фузаріозом на 30% відбувається зниження маси зерна на 50%, і при подальшому розвитку фузаріозу відбувається значне зниження маси до 70%. Це підтверджує дослід, проведений на LNZ hub 3.0, де ефективний захист колосу препаратами бренду DEFENDA, які містять два потужних триазоли, Талер (тебуконазол 250 г/л) у нормі 0,5 л/га та Камзол (метконазол 60 г/л) в нормі 1 л/га допоміг зберегти продовольчу якість зерна 2-го класу та збільшити урожайність на 0,8 т/га, що склало 13,3%.

Слід зазначити, що останнє фунгіцидне обприскування слід проводити в період цвітіння, а саме коли з’являються перші пиляки на колосках, і таких рослин 10% на полі.

У період усієї вегетації, крім злакових попелиць (ЕПШ 20-30 екз./стебло) личинок хлібних клопів, шкоди зерну завдають личинки пшеничного трипса (ЕПШ 40-50 екз./колос), хлібні жуки (ЕПШ 3-8 екз./м2).

Для запобігання втратам, які можуть складати до 15% врожаю, слід проводити інсектицидний захист препаратами Циркуль (лямбда-цигалотрин 50 г/л) у нормі 0,15-0,20 л/га.

А от оптимальним строком захисту посівів пшениці озимої від клопа-черепашки та супутніх видів шкідників є період прапорцевого листка та формування — початок молочної стиглості зерна. Доцільно застосувати один з інсектицидів із групи піретроїдів та неонікотиноїдів, такий як ПРЕСТО (клотіанідин 200 г/л +лямбда-цигалотрин 50 г/л) у нормі 0,3 л/га.

Отже, завдяки препаратам від бренду DEFENDA ми забезпечуємо ефективний захист озимих зернових протягом усієї вегетації. Це дає змогу отримувати гарні врожаї з високими показниками якості, що ми з року в рік доводимо на товарних полях сільгосппідприємств та дослідних ділянках LNZ hub.

Олексій Савчук, менеджер із розвитку агротехнологій центрального регіону компанії LNZ Group

Джерело: Agroportal.ua

Партнери LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta