Захист озимих: як закласти міцний фундамент майбутнього врожаю

Захист озимих: як закласти міцний фундамент майбутнього врожаю фото 1 LNZ GroupЦього року майже по всій території України весь вересень йшли дощі. Подекуди за середньорічних норм опадів в 50 мм випало 150-200 мм вологи. Через такі погодні умови аграрії не змогли вчасно зібрати соняшник і запізнюються з посівом озимої пшениці.

Слід зауважити, що після посіву озимих потрібно відразу думати про їх захист, оскільки складаються сприятливі умови для розвитку шкідників та хвороб. 

Про фунгіцидний захист озимих культур в Instagram-ефірі AgroPortal.ua розповіли менеджери Агродепартаменту компанії LNZ Group Сергій Корнюшенко та Віталій Лапчинський.

За нормальних погодних умов період осінньої вегетації озимих може тривати 30-50 діб. Саме стільки потрібно рослинам для належної підготовки до зимівлі.

Експерти розповідають, що щороку погода робить сільгоспвиробникам «подарунки». Наприклад, торік аграрії встигли вчасно посіяти озимі в оптимальні строки, проте через відсутність вологи сходи пшениці з’являлися протягом цілого місяця. Цього року навпаки — сільгоспвиробники не вкладаються в оптимальні строки сівби, проте є достатньо вологи і надія, що за 6-8 діб після посіву будуть сходи. Тепла погода дозволить рослинам активно вегетувати і накопичити достатню кількість запасних речовин, щоб добре перезимувати.

Як розповідає Сергій Корнюшенко, в південних та східних областях України виникла проблема через дощі, що призвело до зміщення строків проведення посіву озимих. У цьому процесі не так важливий показник температури, як наявність підготовлених площ.

Сергій Корнюшенко: "Три тижні дощів призвели до того, що сільгоспвиробники не змогли вчасно зібрати врожай основного попередника під озиму пшеницю — соняшнику, і строки розтяглися. Ми розуміємо, що в зиму будуть входити слабші рослини, зі слабкою кореневою системою. Це призведе навесні до додаткових внесень добрив, листового підживлення, а це — додаткові витрати та збільшення вартості продукції."

У західних областях оптимальні умови для розвитку озимої пшениці складаються, коли її висівають у період з другої половини вересня до другої половини жовтня. Пшениці потрібно 30-50 днів вегетації, щоб підготуватися до зимівлі.

У східних областях досі триває збирання соняшнику, але багато аграріїв, якщо температурний режим дозволить, ризикуватимуть та сіятимуть озиму пшеницю до 1 листопада.

Сергій Корнюшенко порівнює роботу агронома в період посіву з будівельником, адже якщо той закладе нерівний фундамент, то вже не отримає міцного і стійкого будинку. Те саме і в агрономії: головне — на першому етапі отримати дружні сходи, рослини з розвиненою кореневою системою та вегетативною масою. Це забезпечить 80% гарантії отримання хорошого врожаю, далі все залежатиме від погодних умов та правильного агросупроводу.

Пізній посів потребує збільшення норми висіву, а посіви — постійного моніторингу

Захист озимих: як закласти міцний фундамент майбутнього врожаю фото 2 LNZ GroupВіталій Лапчинський: "За пізніх строків сівби аграрії найчастіше збільшують норму висіву за 6 млн насінин/га, оскільки є велика ймовірність, що рослини не встигнуть розкущитися та сформувати достатню густоту стебел для забезпечення хорошого врожаю. А для протруювання насіння сільгоспвиробники підбирають такі фунгіциди та інсектициди, які швидко працюють і направлені на те, щоб побороти патогени за тих погодних умов, які склалися."

Як відзначив Віталій Лапчинський, цього сезону потрібно вести ретельний моніторинг посівів та слідкувати за їхнім станом, оскільки вони будуть пізніми. Ситуація ускладнюється й тим, що наразі спостерігаються досить високі середньодобові температури, і на посівах розвиваються шкідники, які є першопричиною хвороб озимої пшениці. Тому до фунгіцидних обробок бажано додавати також інсектициди, щоб контролювати чисельність шкодочинних комах. А в лютневі вікна варто провести підживлення посівів озимої пшениці, щоби після весняного відновлення вегетації допомогти рослинам у кущенні, адже за достатньої кількості вологи та поживних речовин кущення озимої пшениці проходить і напровесні.

Хвороб небагато, але вони здатні знищити половину врожаю

Експерти зазначають, що хвороб на озимій пшениці з осені не дуже багато, але вони досить небезпечні. Насамперед це борошниста роса, розвитку якій цьогоріч сприяє погода — оптимальна температура від 0 до 20°С та наявність вологи понад 50%.

Захист озимих: як закласти міцний фундамент майбутнього врожаю фото 3 LNZ Group«Це захворювання легко моніториться — на пшениці з'являється білий наліт. Зараження відбувається восени, а навесні ми бачимо його подальший прояв. Тому варто боротися із захворюванням з осені, адже борошниста роса може знищити до 30% листової маси посівів. Для цього бренд DEFENDA має препарат Абсолют, який доволі ефективний під час використання за мінімальних мінусових температур», — розповідає Сергій Корнюшенко.

Універсальний системний фунгіцид захисної та куративної дії Абсолют (ДР — карбендазим) відмінно контролює більшість грибкових захворювань у найрізноманітніших кліматичних умовах. Має профілактичну і лікувальну дію, зупиняючи захворювання в ранній фазі. Ефективний за одноразового застосування.

Друге захворювання озимої пшениці, яке вражає посіви восени, — це септоріоз листової маси. Хвороба проявляється у вигляді світлих хаотичних плям на листі, потім набуває бурого відтінку і вражає всю листову масу. Сприятлива температура для розвитку даного захворювання — від 9°С та вологість понад 50%.

При септоріозі можна втратити від 30 до 50% врожаю.

«У портфоліо DEFENDA є низка препаратів для використання проти ураження посівів септорізом як пізно восени, так і навесні. Я б рекомендував Абсолют разом із Парацельс — це досить ефективна суміш від такого типу хвороб», — зазначає Сергій Корнюшенко.

Універсальний системно-контактний фунгіцид захисної та лікувальної дії Парацельс (ДР — флутріафол) має високу ефективність проти комплексу найбільш шкодочинних захворювань. Забезпечує тривалу захисну дію, що переноситься на новоутворені органи рослин. Системна та контактна дія препарату доповнюється фумігаційним ефектом.

Усунути шкідників. З осені потрібно боротися зі шкодочинними комахами

Сергій Корнюшенко пояснює, що посіви озимих необхідно моніторити, зважаючи на попередники, і є низка факторів, на які потрібно звертати увагу.

  • Якщо озимі сіються по озимих, то заздалегідь потрібно вносити інсектицидний протруйник від шкідників. Наприклад, від хлібної жужелиці, активний період якої починається з початку вересня і аж до травня. Цей шкідник чудово зимує і може пошкодити до 100% посівів.

Навесні хлібна жужелиця вже активна при +7°С, тож потрібно враховувати, що в цей період за такого температурного режиму не кожен інсектицид може її знищити.

Інсектицид широкого спектру застосування Твікс має контактну, фумігантну, локально-системну та репелентну дію на таких шкідників як п’явиця, хлібна жужелиця, клоп шкідлива черепашка, злакова попелиця, злакові мухи. Викликає швидку загибель шкідників невдовзі після застосування.

  • Якщо озимі сіялися по соняшнику та ріпаку, то маємо падалицю, яка конкурує в посівах пшениці. З нею потрібно боротися, адже поки настануть холоди, рослини ріпаку та соняшнику добре розвинуться.

Для боротьби з падалицею соняшнику рекомендується використовувати селективний післясходовий гербіцид системної дії Аксакал. Проти класичної падалиці ріпаку варто застосовувати бакову суміш: гербіцид Шериф + гербіцид Аксакал + прилипач Мачо.

Зупинити ріст. Погода зумовила переростання ріпаку

В Україні збільшено посіви ріпаку, але затяжні дощі та тепла погода спровокували його переростання. Сільгоспвиробники проводили рістрегуляцію посівів, вносили фунгіциди вдруге, але не отримали планований ефект від внесення тебуконазолу (у фазі 4-5 листків), тож змушені були додавати Хлормекват-хлорид, щоб зупинити ріст ріпаку.

Віталій Лапчинський додає, що на ріпаку теж спостерігається проблема з великою кількістю шкідників, особливо на тих полях, де під сівбу проводився поверхневий обробіток ґрунту. Менеджер розповів, що окремі господарства пересівали по 800 га ріпаку, адже за добу-дві шкідники просто знищували посіви. В таких ситуаціях під час пересіву вносилися препарати на основі фосфор-органіки, що дозволило отримати другі сходи.

Робота ЗЗР: головні акценти

Сергій Корнюшенко звертає увагу на технологію внесення гербіцидів на посівах озимих. Він розповідає, що є проблематика: коли рано навесні з’являються сходи злакових бур'янів, то важливо правильно підібрати препарат, щоб він подіяв. 

«У низки компаній є продукти з доволі вузьким вікном внесення. Щоб правильно їх застосувати, потрібно враховувати розвиток бур'яну — вікно 2-4 листи, температурний режим — середньодобовий +15°С. Тому в агронома є максимум тиждень для їх внесення», — говорить Сергій Корнюшенко.

Віталій Лапчинський додає, що озимі культури потребують вдвічі більше уваги, адже вони вегетують 200 і більше діб. Але сьогодні агроном має достатню кількість різного інструментарію: сорти та гібриди, засоби механізації, ЗЗР, добрива для того, щоби приймати оптимальні рішення, які дозволять щороку отримувати врожаї», — впевнений експерт.

Джерело: Agroportal.ua

Партнери LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta