Від малого до великого: як виростити соняшник у різних ґрунтово-кліматичних зонах

Ведучою сільськогосподарською культурою є соняшник, який за площею вирощування поступається лише пшениці та кукурудзі. За 29 років незалежності нашої країни його площа збільшилася з 1,63 млн га до 5,96 млн га. За рахунок вдосконалення елементів технології вирощування врожайність зросла з 1,56 т/га до 2,56 т/га.


Від малого до великого: як виростити соняшник у різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 1 LNZ Group
За даними Державної служби статистики України
Динаміка площ вирощування та врожайності соняшнику в Україні

Серед чинників впливу формування врожаю близько 30% припадає на посівний матеріал. Сучасний ринок пропонує широкий асортимент сортів і гібридів соняшнику як вітчизняної, так і закордонної селекції. Відповідно це дає як можливість, так і ставить сільгоспвиробника перед складним вибором, яким же гібридам віддати перевагу.

Компанія LNZ Group пропонує ексклюзивні гібриди брендів S&W Seed Company та Advanta seeds, які адаптовані до ґрунтово-кліматичних умов України, володіють високою стійкістю до екстремальних погодних умов та хвороб, мають високий потенціал урожайності. Зокрема, це гібриди Дівна (SW1020L), Магура (SW1710), Валін (SW1400) бренду S&W SeedCompany та Хайсан 162IT, Хайсан 158IT, Хайсан 298 бренду Advanta seeds.


З метою випробування цих гібридів фактично в кожній області України (Харківська, Сумська, Полтавська, Дніпропетровська, Кіровоградська, Черкаська, Київська, Тернопільська, Вінницька, Житомирська, Чернігівська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Одеська), що охоплює всі ґрунтово-кліматичні зони країни, було закладено mini hub. Mini hub — це демонстраційна мережа, дослідні ділянки якої закладаються в межах виробничих площ конкретних господарств, де висіваються зазначені лінійки гібридів соняшнику.

Найвищу врожайність гібриду Дівна, що орієнтований на технологію ClearField, отримано в умовах достатнього зволоження на рівні 3,25-3,56 т/га в Чернігівській та Сумській областях. У лісостеповій зоні врожайність коливалась від 2,59 т/га у Черкаській області до 2,89 т/га — у Харківській. В Одеській області за дефіциту вологи отримано 2,80 т/га.

Від малого до великого: як виростити соняшник у різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 2 LNZ Group

За вирощування гібрида Магура отримано більш високу врожайність, яка коливалася від 2,35 т/га в Тернопільській області до 3,81 т/га в Сумській області.

Від малого до великого: як виростити соняшник у різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 3 LNZ Group

Ранньостиглий гібрид Валін, який характеризується найкоротшим періодом вегетації, забезпечив урожайність на рівні 2,50 т/га.Від малого до великого: як виростити соняшник у різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 4 LNZ Group

Продуктивність гібридів бренду Advanta seeds, які вирощуються за технологією ClearField, у погодних умовах поточного року становила для Хайсан 162IT 2,00-3,71 т/га, для Хайсан 158IT— 2,10-3,17 т/га.

Врожайність класичного гібриду Хайсан 298 коливалася від 2,13 до 3,07 т/га. Для вирощуваних гібридів мінімум отримано у Черкаській області та максимум — у Чернігівській.

Від малого до великого: як виростити соняшник у різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 5 LNZ Group
Від малого до великого: як виростити соняшник у різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 6 LNZ Group
Від малого до великого: як виростити соняшник у різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 7 LNZ Group

Загалом середня врожайність гібридів брендів S&W Seed Company та Advanta seeds в розрізі країни становила 2,35 т/га. В погодних умовах 2020 року менш продуктивними виявилися гібриди, які вирощуються за технологією ClearField. Загалом серед вирощуваних гібридів краще за інших себе показав гібрид Магура бренду S&W Seed Company — 3,15 т/га.

Від малого до великого: як виростити соняшник у різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 8 LNZ Group

За детальною інформацією про гібриди соняшнику та з питань підбору насіння під вашу ґрунтово-кліматичну зону — звертайтесь до менеджера компанії LNZ Group у вашому регіоні.


Сергій Уваров, менеджер із розвитку агротехнологій у східному регіоні компанії LNZ Group, спеціально для AgroPortal.ua


Джерело: AgroPortal.ua

Партнери LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta