Весняний захист: особливості роботи з озимим ріпаком

Посіви ріпаку озимого знаходяться в доброму стані завдяки відносно теплим погодним умовам, які склалися протягом зими. Подальше підвищення середньодобових температур повітря сприятиме поширенню та розвитку шкодочинних організмів, що потребує своєчасного проведення обприскування.

Про ефективний і вчасний захист та підживлення ріпаку озимого детально розповів у Instagram-ефірі AgroPortal.ua менеджер агротехнологій у Центральному регіоні LNZ Group Юрій Баранчук.

Весняний захист: особливості роботи з озимим ріпаком фото 1 LNZ GroupКонтроль посівів: як перезимував ріпак

Стан ріпаку озимого, який ми маємо зараз, залежить від термінів посівів. Торік культуру розпочали висівати з 1 серпня та завершили в кінці першої декади вересня. Також значно впливали погодні умови. Наприклад, посіви, які були висіяні в серпні й до появи сходів не потрапили під проливний дощ, у грудні знаходились у доброму стані, мали повноту сходів, добре сформовану розетку, діаметр кореневої шийки 1,5-2,0 см, висоту точки росту над поверхнею ґрунту 1,5-2,0 см та добре розвинену кореневу систему. 

Посіви, які до появи сходів потрапили під проливні дощі, мали зрідження через утворення кірки в межах 15-25%, проте стан рослин такий самий, як і у попередніх. 

Посіви, висіяні в першій декаді вересня, мали добре сформовану розетку з 8-10 листків, діаметр кореневої шийки 0,8-1,0 см, висоту точки росту над поверхнею ґрунту 1,0-1,2 см та непогано розвинену кореневу систему.

В посівах озимого ріпаку на початку грудня незалежно від дати сівби рослини мали незначні розтріскування кореня та кореневої шийки, в більшості зумовлені дефіцитом вологи в жовтні та листопаді й дефіцитом бору.

Весняний захист: особливості роботи з озимим ріпаком фото 2 LNZ Group

Рослина ріпаку озимого, яка має розтріскування кореневої шийки через дефіцит бору (3 грудня 2021 р.)

Весняний захист: особливості роботи з озимим ріпаком фото 3 LNZ Group

Рослина ріпаку озимого, яка має розтріскування кореня через дефіцит вологи (3 грудня 2021 р.)

У разі безсніжної зими та різких коливань температур це загрожує ураженням посівів бактеріозом кореня. Також спостерігалося відмирання та відділення від рослини першої пари листків, які на початку весни слугували джерелом розвитку хвороб. 

Протягом осінньої вегетації та в зимовий період на посівах озимого ріпаку виявлено гусениці озимої совки.Весняний захист: особливості роботи з озимим ріпаком фото 4 LNZ Group

Рослини ріпаку озимого, які мають пошкодження кореня озимою совкою (23 лютого 2022 р.)

Фаза відновлення весняної вегетації: фунгіцидний та інсектицидний захист

Відновлення весняної вегетації є дуже важливим періодом у вирощуванні ріпаку озимого після перезимівлі. У цей час рослини потребують не лише підживлення макро- та мікроелементами, але й надійного захисту від шкідників і хвороб. Від того, наскільки надійним та ефективним буде захист, залежить подальший розвиток культури та її майбутня врожайність.  Варто також враховувати, що після перезимівлі відбувається активне наростання надземної листової маси ріпаку, тому посіви рекомендовано забезпечити необхідними елементами живлення, особливо бором. Весняний захист: особливості роботи з озимим ріпаком фото 5 LNZ Group

Фаза стеблування: створити умови для захисту стебла від шкідників та хвороб

Наприкінці квітня цього сезону ріпак озимий перейшов до однієї з головних фаз свого розвитку — стеблування, а в деяких районах, де рослина мала гарний розвиток восени та швидкий ріст стебла навесні, вже спостерігається перехід до стадії бутонізації.

Весняний захист: особливості роботи з озимим ріпаком фото 6 LNZ GroupОсновне завдання у дану фазу розвитку — створити умови для захисту стебла від шкідників і хвороб та запобігти будь-яких розтріскувань як зовнішніх, так і внутрішніх тканин. Досягти цього можливо за правильного застосування фунгіцидів із рістрегулюючою дією, внесення інсектицидів та борвмісних добрив із додаванням мікро-, макроелементів та біостимуляторів.Весняний захист: особливості роботи з озимим ріпаком фото 7 LNZ Group

Фаза бутонізації: потреба в особливому та надійному захисті від шкідливих організмів

Весняний захист: особливості роботи з озимим ріпаком фото 8 LNZ GroupАгрономам потрібно провести чергову низку захисних заходів.

Весняний захист: особливості роботи з озимим ріпаком фото 9 LNZ Group

Фаза цвітіння: використовуємо препарати, безпечні для бджіл

Приблизно на 22-25 день після початку цвітіння пелюстки ріпакових квіток починають опадати. Це є першою ознакою, що у разі наявності склероцій в ґрунті та на рослинних рештках вони починають інтенсивно спороносити. Саме у цей період хвороби та шкідники намагаються взяти реванш і залишити агронома без запланованого врожаю. Тому в цю фазу також проводяться захисні дії.

Варто зауважити, що фунгіцидний захист представлений декількома варіантами, а от інсектициди в цей період рекомендовано застосовувати лише безпечні для бджіл.

Схема захисту ріпаку озимого у фазі цвітіння

Весняний захист: особливості роботи з озимим ріпаком фото 10 LNZ Group

Джерело: Аgroportal.ua 

Партнери LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta