Технологія вирощування сої

Технічні культури займають усе більше місця у структурі кожного господарства. Є розуміння, що це не зовсім правильно, але реалії, на жаль, інші. 

Технологія вирощування сої фото 1 LNZ GroupМинулий рік був дійсно вдалим для сої, сприятливі погодні умови дали змогу аграріям отримати високий врожай, а ринок запропонував хорошу ціну. Відповідно, це і стало причиною збільшення планових площ посівів сої практично по всій Україні. Центральні, північні та західні області, які мають більш сприятливі кліматичні умови і сіють, як правило, основний соєвий пояс, цього року додають до структури сівозміни сою. Також експансія сої поширюється і на південь України (як богар, так і зрошення), і є господарства, які 2024 року вперше сіятимуть цю культуру.

Урожайність і технологія вирощування сої

Загалом урожайність минулого сезону була відмінною, деякі господарства вийшли на круг із 3,0 т/га та більше. Хоча деякі, хто несерйозно ставиться до сої, мали урожайність трохи більше 2,0 т/га.

Не один фактор є лімітуючим у вирощуванні сої. 

1. Погода. Це і запас вологи в ґрунті на момент посіву, і регулярність дощів протягом вегетації, особливо в другій половині літа, і температурний режим, а саме невисокі температури, та відсутність тривалої повітряної засухи.

2. Технологія. Складається з кількох сегментів, починаючи з попередника та обробітку ґрунту, мінерального живлення, вибору сорту та репродукції, посіву, системи захисту і не тільки від бур’янів, а й фунгіцидного захисту. 

Кожен із зазначених факторів може зіграти як на приріст урожаю, так і його недобір.

Найкращі попередники для сої — зернові колосові, які збираються рано, і після них є можливість якісно підготувати та вирівняти ґрунт. Нормально почувається соя і після кукурудзи, і в монокультурі. Але не варто постійно сіяти на одному полі більше як три роки, оскільки це може негативно вплинути на врожайність, особливо за недостатнього фунгіцидного захисту. 

Поганим попередником є, звичайно ж, соняшник: він має із соєю багато спільних хвороб, які можуть серйозно вплинути на урожай та його якість.

Щоб вибрати оптимальний період для посіву сої, варто зважати не тільки на температуру на глибині посіву, а це не менше +8℃, але і дивитися на сам календар. Адже соя належить до культур, які гостро відчувають фотоперіодизм, порівняно, наприклад, із соняшником. Він набагато менше піддається впливу цього явища, тому має ширше вікно для посіву: як ранні календарні строки (початок квітня), так і пізні (кінець травня – початок червня). На півдні є і пожнивні посіви, які можуть бути в кінці червня. Цього року, як і минулого сезону, варто розпочинати посів не раніше кінця другої декади квітня. Ідеальні умови для сої — це посів і отримання сходів на п’ятий день. Тому варто зважати на це під час планування посівної кампанії

Ключовим моментом технології вирощування сої є система захисту. Особливо важливим є вчасне внесення страхових гербіцидів. Адже соя сильно відчуває конкуренцію із бур’янами, особливо на початку вегетації, оскільки розвивається повільно і не може самостійно конкурувати з ними. 

Так сталося, що в Україні поруч із традиційною соєю, класичною, аграрії висівають і ГМ-сою. Основна проблема у її вирощуванні — це невчасне внесення гліфосатів. Коли чекають, щоб зійшли максимально всі бур’яни, і тоді проводять захист, що призводить до недобору врожаю, адже соя в цей час витрачає потенціал на конкуренцію із бур’яном. Для цієї сої у портфелі бренду DEFENDA для ефективного контролю бур’янів є наступні продукти: Напалм (ізопропіламінна сіль гліфосату, 480 г/л), Напалм Супер (калійна сіль гліфосату,663 г/л), Напалм Форте (калійна сіль гліфосату, 550 г/л).

Щодо класичної сої, то тут систему захисту варто розділити на дві частини: ґрунтова досходова і післясходова по вегетації.

Ґрунтова система дає можливість проконтролювати бур’яни на етапі отримання сходів культури. Для цього у DEFENDA є такі продукти: Клатер (кломазон, 480 г/л), Перун (прометрин, 500 г/л), Матар (метрибузин, 600 г/л), Дабл Трай (метолахлор, 960 г/л), Сора-Нет (пропізохлор, 720 г/л). Ці продукти дадуть можливість проконтролювати широкий спектр як злакових, так і дводольних бур’янів на етапі отримання сходів. Ефективною буде комбінація із двох продуктів, які матимуть максимально широкий спектр контролю, а синергія двох продуктів лише підвищить їхню ефективність.

Страховий захист сої в DEFENDA представляють такі продукти: для контролю дводольних Бантен (бентазон, 480 г/л), для дводольних та деяких злаків Брокс (імазамокс, 40 г/л), для злакових бур’янів Блейд (клетодим, 120 г/л) та Харума (хізалофоп-П-етил, 125 г/л). Найкраща ефективність страхового захисту буде на початкових етапах розвитку бур’янів!

Найбільш недооціненим є фунгіцидний та інсектицидний захист протягом вегетації сої. Соя, як і решта культур, потребує ефективного захисту від хвороб. Не варто забувати, що на урожай — як його кількість, так і якість — працює листок, а вірніше, здоровий листок, який завдяки фотосинтезу формує врожай.

Прогноз для сої на сезон-2024

Запаси продуктивної вологи 2024 року на початок посіву залежно від регіону менші, ніж торік. І на це варто зважати аграріям. Надія винятково на вологу/дощі протягом вегетації. Стрімке підвищення температури повітря та ґрунту спонукає аграрія до оперативного посіву, та не варто забувати про описане вище, а особливо фотоперіодизм.

Також, ймовірно, протягом вегетації можуть дошкуляти шкідники, адже була аномально тепла зима, що може призвести до збільшення популяцій шкідників, яких слід вчасно виявити і проконтролювати. Також під час вирощування сої, на жаль, трапляється багато помилок. Починаючи від прорахунків у гербіцидному захисті, потім «палимо» максимальними нормами і бур’яни, і сою, що надалі впливає на продуктивність культури. До того ж перерослі бур’яни складно повністю знищити селективними гербіцидами, і, як результат, на період збирання є необхідність десикації, щоб «висушити» те, що проґавили на початку вегетації. Результат — менша врожайність і вища собівартість вирощеної тонни сої.

Технологія вирощування сої фото 2 LNZ GroupМожна підсумувати, що рік буде складним, але в аграріїв легко і не буває! Варто звернути увагу на кілька аспектів. 

Інокуляція насіння сої. Агрозахід, який дасть змогу підвищити урожайність, адже соя — азотфіксуюча культура, й інокуляція — це найдешевший спосіб заробити з мінімальним вкладенням. 

Підготовка якісного посівного матеріалу. Слід відкалібрувати насіння, здати його в лабораторію, щоб розуміти, які показники схожості та енергії (вони дадуть саме ту густоту стояння, яка надасть максимальну продуктивність сорту).

Якщо є хвороби — виявити їх і провести протруєння, щоб мати здорові сходи.  Фунгіцидний захист. Цей фактор дасть можливість без перебільшення зберегти іноді до 35-40% врожаю, і фунгіцид точно окупиться, головне при цьому правильно визначити хворобу і вчасно провести обробку.

В портфелі DEFENDA є широкий набір інструментів для фунгіцидного захисту: Старк (азоксистробін, 250 г/л), Абсолют (карбендазим, 500 г/л), Сальто (тіофанат-метил, 500 г/л), Парацельс (флутріафол, 250 г/л), Дот (80 г/л ципроконазолу + 250 г/л пропіконазолу).

Головна помилка у технології вирощування сої

Головною помилкою аграріїв є те, що в багатьох склався певний стереотип, що соя не потребує добрив для вирощування, і це має суттєвий вплив на продуктивність. Соя потребує і азоту, особливо на початку вегетації, і фосфору, і калію. Також протягом вегетації виникають «вікна» з дефіцитом мікроелементів, здебільшого обумовлені або ж погодними умовами і стресами у вигляді перепадів температури день/ніч, або внаслідок дефіциту мікроелементів у ґрунті. Дефіцит нескладно виявити візуально. 

Критичними періодами в сої є бутонізація, цвітіння та налив зерна. Дефіцит мікроелементів впливає на кількість та якість урожаю. Для усунення дефіциту мікроелементів варто внести комплексне мікродобриво DEFENDA Мікро, що швидко і ефективно забезпечує фізіологічні потреби рослин у мікроелементах, оптимізує мінеральне живлення, стимулює біохімічні процеси та підвищує стресостійкість. А також DEFENDA Макро — високоефективне збалансоване добриво, мінеральний склад якого розроблений для швидкого усунення дефіциту макролементів (фосфору та калію). 

Віталій Брашован, менеджер з агротехнологій компанії LNZ Group


Джерело:  agroportal.ua

Партнери LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta