Справа смаку: як забезпечити молочну ферму кормом

Розумна організація годівлі — одне з ключових завдань у сучасному тваринництві. Правильно складений раціон допомагає підтримувати здоров'я тварин, підвищувати надої, а також уникати додаткових витрат на годування.

На сьогодні кукурудзяний силос залишається одним з пріоритетних грубих кормів в раціоні великої та малої рогатої худоби. Його заготівля вимагає пильної уваги до всіх деталей, щоб протягом всього року тварини отримували максимальну користь від якісного корму. Звісно, аграрії розуміють важливість правильного закладання силосу та дотримання технології вирощування кукурудзи, проте не завжди господарствам вдається отримати гарну масу, що має бажані показники поживності.

Kurkul.com вирішив розкласти «по поличках» всі етапи вирощування силосу від обробітку ґрунту до закладання силосу на прикладі досвіду ФГ «Тетяна 2011», яке щорічно закладає понад 1,5 тис. т силосу. Отже, про те, скільки силосу необхідно для річної годівлі стада, які є особливості в етапах вирощування силосної кукурудзи, а також про особливості силосування в поліетиленові рукави розповіли Олександр Сивогорло, заступник голови з агрономічних питань ФГ «Тетяна 2011» та Олексій Савчук, менеджер з розвитку аграрних технологій в Центральному регіоні LNZ Group.

Справа смаку: як забезпечити молочну ферму кормом фото 1 LNZ Group

ФГ «Тетяна 2011» з 2011 року займається рослинництвом, садівництвом та тваринництвом, а саме вирощуванням кіз. 

Поголів'я в господарстві ― 2,7 тис. голів, серед них 1,1 тис. ― дійних кіз; земельний банк ― 2300 га; Площа посівів силосної кукурудзи гібриду UNIVERSEED S3909 ― 30 га; Потреба в силосі на рік ―  1,5 тис. т з розрахунку: 1-3 кг* силосу на 1 тварину на день.

* Якщо йдеться про ВРХ, то кількість посівів розраховують виходячи з норми споживання однією твариною 6-8 кг силосу на день.

Підготовка до сівби

Сівозміна

Для силосної кукурудзи кращими попередниками вважаються зернові і бобові культури. Після соняшнику і технічних культур кукурудзу на силос рекомендують не сіяти, оскільки ці культури виснажують ґрунти, а технічні культури, своєю чергою, забирають із землі багато цинку, який необхідний кукурудзі. В результаті, кукурудза після таких попередників відстає у розвитку, на листках проявляється блідо-жовте забарвлення вздовж жилок, а качани деформуються.

Терміни сівби

Зерно кукурудзи проростає при температурі 8-10 °C, а сходи з'являються при 10-12 °C. Надмірно ранній посів у холодний перезволожений ґрунт призводить до загибелі насіння і зрідження сходів.

Справа смаку: як забезпечити молочну ферму кормом фото 2 LNZ Group

Сівбу кукурудзи можна починати тоді, коли земля на глибині 7 см прогріється до 10 °C, що зазвичай спостерігається на початку квітня. Якщо терміни сівби дуже ранні або спостерігаються несприятливі погодні умови, рекомендовано збільшувати норму висіву на 10%.

«Ми почали сівбу 17 квітня. На той період було сухо, але помічалось зниження температури, ми не поспішали. Проте ґрунтової вологи ставало дедалі менше, тому було прийнято рішення сіяти», — розповів Олександр Сивогорло. 

Підготовка ґрунту 

При сівбі варто уникати ущільненого ґрунту, тому різноглибинній обробці ґрунту необхідно приділяти особливу увагу. Для передпосівної підготовки ґрунту зазвичай використовують широкозахватні та комбіновані агрегати, а для зниження щільності підорних шарів застосовуються глибокорозпушувачі.  

Восени, коли проведено збір зернових культур, здійснюється лущення стерні, і через два тижні проводять оранку на 25 см. Навесні проводять боронування землі на 5 см в глибину з метою закриття вологи, і культивують ґрунт на 8 см.

«Існує декілька технологій. Перша — оранка, передпосівна культивація і сівба, друга — глибоке рихлення, дискування і сівба. Доцільна технологія обирається в залежності від попередників і ґрунтів регіону», — зауважив Олексій Савчук.

Вибір сорту і гібриду При виборі сортів і гібридів обов'язково звертають увагу на такі показники: кормові якості, стійкість до шкідників, хвороб, заморозків, врожайність, група стиглості і стійкість до вилягання. Перед сівбою насіння калібрують і протруюють пестицидами.

Справа смаку: як забезпечити молочну ферму кормом фото 3 LNZ Group

Тривалість вегетаційного періоду, в залежності від скоростиглості становить 75-180 днів. Щоб кукурудза встигла визріти до холодів, важливо обрати гібрид з коротким періодом вегетації.

UNIVERSEED S3909 — середньостиглий гібрид силосного призначення. При його сівбі потребує чіткого дотримання рекомендованих густот. 

 1. ФАО ― 390;
 2. посухостійкість та пластичність ― добрі;
 3. висота ― 270-320 см;
 4. висота прикріплення качана — 85-100 см
 5. вартість посівної одиниці — від 130$.

Сівба

Норма та глибина висіву

Густоту сівби визначають залежно від сортів і гібридів кукурудзи. Найбільше силосної маси вдається зібрати при густоті сівби близько 100 тис. рослин на один гектар. Для точного висіву рекомендується застосовувати пневматичні сівалки, що відрізняються високою швидкістю роботи. Глибина сівби визначається глибиною залягання ґрунтової вологи.

Параметри сівби силосної кукурудзи гібриду S3909 бренду UNIVERSEED у ФГ «Тетяна 2011»: 

 1. густота сівби ― 72 тис./га;
 2. міжряддя ― 70 см;
 3. глибина ― 4-6 см.

Внесення добрив 

На важких ґрунтах вносять азотні добрива одноразово до сівби, а на легких ґрунтах азот вперше вноситься до сівби, другий раз — через півтора місяця після неї. Восени під час оранки ґрунт удобрюють перегноєм. У фазі 4-6 листків вносять сечовину, а у фазі 8 листків — цинкові мікродобрива у суміші із сечовиною.

«Була проведена передпосівна культивація, внесено 150 кг карбаміду і при сівбі — 130 кг сульфоамофосу», — уточнив заступник голови з агрономічних питань.

Захист рослин

Гербіциди. 

Гербіциди суцільної дії вносяться після того, як пройшов збір попередньої культури. У період вегетації кукурудзи іноді використовують гербіциди для боротьби з широколистими бур'янами. У ФГ «Тетяна 2011» гербіцидну обробку посівів проводили препаратами DEFENDA.

«Через місяць після посіву було внесено композицію гербіцидів: Сумаро — 0,25 л/га, Муссон — 1,2 л/га і Супер-Мачо — 0,1 л/га. Обробка проводилась вночі і навіть після рясного дощу ми бачимо гарний результат», — розповів Олександр Сивогорло.

Інсектициди. 

Для сівби зазвичай використовують протруєне насіння кукурудзи та стійкі до захворювань гібриди. Проте в господарствах, де кукурудза є монокультурою, нерідко посіви вражаються луговим метеликом та совкою. Для розв'язання цього питання, додатково вносяться інсектициди у період формування волоті: Твікс в нормі 0,8-1,2 л/га або Престо — 0,3-0,4 л/га.

Вартість обробки посівів складає $18-24/га, в залежності від обраних препаратів та норми внесення.

Догляд за посівами

Догляд за посівами силосної кукурудзи полягає в розпушуванні ґрунту за допомогою борони. Вперше проводять боронування до появи сходів, надалі — після утворення на паростках двох-трьох листків. Обробку проводять зранку, коли сходи менш крихкі.

Збирання врожаю

Збирання силосної кукурудзи проводиться в той момент, коли в зернівки в качанах досягають воскової стиглості (максимальний вміст сухої речовини) або молочно-воскової, а листя залишаються зеленими. Пізньостигла кукурудза не завжди встигає досягти цієї фази стиглості, тому збирання її здійснюють до перших морозів за допомогою силосних комбайнів з корн-крекерами, які зрізають і подрібнюють зелену масу і качани. Висота зрізу становить 30-40 см, розмір частин силосу — 1-2 см.

Важливо! Необхідно контролювати правильність роботи корн-крекера огляданням подрібненої маси. Вона не повинна містити неподрібнені зернівки та великі частки рослин.

За умови недостатньої забезпеченості зимової вологи та складних кліматичних умов, вегетація кукурудзи у ФГ «Тетяна 2011» дещо затягнулась. Зазвичай силосування проводять вже з першої декади серпня, а в цьому році вона відбулася в третій декаді — 23 серпня. Але, не дивлячись на це, за словами Олександра Сивогорло, гібрид S3909 бренду UNIVERSEED сформував досить потужний качан, велику вегетативну масу, і врожайність цього року складала 53-55 т/га.

Закладання силосу

У ФГ «Тетяна 2011» проводять силосування у полімерні рукави, місткістю 250 т кожний. Так, процес силосування починається одразу після наповнення рукава за допомогою пресу, при цьому значення pH стрімко знижується, що дозволяє зберегти якість кормів на високому рівні. Втрати в такому випадку становлять 1-8%, а у силосних ямах — до 25% сухої речовини. При ферментації температура в рукавах не перевищує 30 °C, що запобігає втратам енергії і утворенню важко перетравлюваних компонентів.

Умови силосування кукурудзи в рукавах:

 1. розмір часток силосу повинен складати 1-2 см;
 2.  вологість силосної маси повинна становити 65-73%;
 3. при закладанні силосу необхідне якісне ущільнення маси;
 4. герметизація рукава після наповнення

Відхилення зазначених умов може призвести до погіршення якості корму. Силосна маса з вмістом сухої речовини нижче 20% може взагалі не законсервуватися в рукаві. 

Розташовувати рукави на землі потрібно на твердій і рівній поверхні, адже це може призвести до проблем із закладкою маси і можливим скупченням води під час дощів.

Після закладання маси і закриття рукава, слід встановити спеціальний клапан, або зробити надріз для виходу газів. Через 3-5 днів (залежно від погодних умов) даний отвір заклеюється.

Порада: діаметр рукава необхідно розраховувати так, щоб після його відкриття, за один день проводилася виїмка 1-2 м упакованої маси.

Після 2-3 тижнів зберігання силосна маса готова до вживання тваринами.

Основними перевагами даної системи є низькі капітальні витрати при виробництві 1 т силосу, відсутність довгострокових вкладень при будівництві капітальних споруд, таких як силосні траншеї, ефективне бродіння і низькі втрати, оптимальні умови для щоденного відібрання необхідної кількості корму. 

Джерело: Kurkul.com

Партнери LNZ Group

 • LNZ Web
 • Tevitta
 • DEFENDA
 • UNIVERSEED
 • BASF
 • Limagrain
 • SesVanderhave
 • Syngenta