Складові рентабельності, або Як досягти найкращих показників у тваринництві

Найвпливовішим фактором у сільському господарстві сьогодні є погодні умови та зміна клімату. Тому переважна більшість аграріїв, обираючи сорти чи гібриди культур, уже орієнтуються не на показники їхньої максимальної врожайності, а на адаптивність до сучасних кліматичних умов.

У тваринництві додаються й інші вимоги: для отримання якісного силосу в кукурудзі найбільша кількість листків має розташовуватися над качаном, сам качан повинен бути великим за розміром і мати потрібний вихід зерна до маси. Саме ці показники є запорукою того, що ви отримаєте силос із високим ступенем перетравлення та поживністю, що збільшить молочну продуктивність тварин.

Ідеальний гібрид для ідеального силосу

У фермерському господарстві «Тетяна 2011», яке випускає молочну продукцію під ТМ Zinka, вже другий рік поспіль використовуватимуть у раціоні кіз силосні гібриди кукурудзи UNIVERSEED від компанії LNZ Group.

Складові рентабельності, або Як досягти найкращих показників у тваринництві фото 1 LNZ Group

«Торік ми вперше посіяли силосні гібриди і отримали гарний результат — урожайність на рівні 70 т/га. Гібрид S 3909, який ми обрали для посіву, продемонстрував стійкість до хвороб та вилягання, а властивості зерна виявились ідеальними для приготування силосу. Цього року ми продовжили співпрацю з компанією LNZ Group, адже для себе дійшли висновку, що дані гібриди силосної кукурудзи UNIVERSEED мають відмінні агротехнологічні властивості для молочної галузі та відповідають вимогам сьогодення щодо кліматичних змін», — зазначає заступник голови ФГ «Тетяна 2011» з агрономічних питань Олександр Сивогорло.

Цього року з 40 га кукурудзи на силос у господарстві 25 га були під силосним гібридом S 3909. Його збір проводили в останні дні серпня, при цьому кукурудза була зелена, що є рідкістю для погодних умов цього року, а врожайність склала 480 ц/га з вмістом сухих речовин 35% (молочно-воскова й воскова фази стиглості кукурудзи).

Олександр Сивогорло також відмічає, що, як і торік, гібрид має оптимальне співвідношення качана до листкової маси. Качан виповнений та має 16 рядів по 35 зерен у кожному.

S 3909 — середньостиглий гібрид силосного призначення. Має добру посухостійкість, пластичність. Рекомендовано для всіх зон вирощування.

Складові рентабельності, або Як досягти найкращих показників у тваринництві фото 2 LNZ Group
Складові рентабельності, або Як досягти найкращих показників у тваринництві фото 3 LNZ Group

У ФГ «Тетяна 2011» у вирощуванні кукурудзи на силос використовують технологію безвідвального обробітку ґрунту.

Олександр Сивогорло розповідає, що силосний гібрид UNIVERSEED був посіяний в оптимальні терміни при густоті посіву 71 тис. насінин/га.

Він відмічає, що під час весняних заморозків гібрид S 3909 не зазнав пошкоджень, хоча інші гібриди піддалися впливу.

При цьому силосні гібриди UNIVERSEED не потребують якихось особливих агротехнологічних заходів. Цього року в господарстві відмовилися від ґрунтових гербіцидів, натомість провели гербіцидний та інсектицидний обробіток посівів післясходовими препаратами бренду DEFENDA.

«Якщо говорити про збирання, то в останні дні серпня ми мали ще зелену кукурудзу, щоправда 20% посівів, які були розташовані на пагорбі, мали підгорілі три перших листки, інша частина поля була в ідеальному стані для збирання. Господарство не має власного кормозбирального комбайну, тому була невеличка складність із наймом техніки, адже в цей період, зважаючи на погодні умови і те, що кукурудза в сільгосппідприємств горіла на полях, всі масово і одночасно почали збирати силос. Тож на збиральну техніку був великий попит», — зазначає Олександр Сивогорло.

За його словами, хоч знайти техніку було проблематично, проте власну господарство купувати не збирається: на невеликих площах економічно вигідно користуватися найманою, а не вкладати кошти в техніку, яка себе не окупить.

Складові рентабельності, або Як досягти найкращих показників у тваринництві фото 4 LNZ Group

З силосного гібриду S 3909 у ФГ «Тетяна 2011» заклали 1200 т силосу за технологією силосування в рукавах.

«Способи зберігання кормів повинні бути максимально ефективними —забезпечувати мінімальні втрати поживних речовин і бути оптимальними з точки зору економіки та організації праці. Основною перевагою зберігання в рукавах є краща якість силосування та кормів. В принципі, процеси однакові, але в механічному плані технологія зберігання в рукаві набагато простіша і надійніша, а також унеможливлює помилки, що залежать від людського фактору. Нам така система вигідна ще й тим, що за один раз ми споживаємо невелику кількість корму», — розповідає Олександр Сивогорло.

За його словами, серед переваг зберігання силосу в рукавах також є можливість швидкого закриття утрамбованої маси, мінімізація небажаних реакцій в процесі консервування, відсутність занесення бруду в корм колесами техніки та можливість вибору місця зберігання в залежності від виробничих потреб.

І якщо із силосуванням та закладанням технології вже напрацьовані, то, за словами Олександра Сивогорло, в рослинництві не можна напрацювати сталу систему, а виробникам постійно потрібно адаптовуватися під зміни клімату і коригувати технологію обробітку, густоту та терміни посіву.

«Ми зрозуміли, що при виборі силосних гібридів потрібно орієнтуватися не на показники максимальної врожайності, а брати до уваги їхні адаптивні властивості до сучасних кліматичних змін», — зауважує Олександр Сивогорло.

Складові рентабельності, або Як досягти найкращих показників у тваринництві фото 5 LNZ Group

Фермерське господарство в найближчі роки планує збільшувати площі під силосними гібридами кукурудзи пропорційно до збільшення кількості поголів’я кіз. І вже наступного року, щоб нівелювати ризики, пов’язані з погодними умовами, в ФГ «Тетяна 2011» додадуть уже до вирощуваних гібриди з меншим ФАО з лінійки UNIVERSEED.


Джерело: Аgroportal.ua

Партнери LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta