Протруювання насіння озимих культур

Протруювання насіння — метод зі знешкодження більшості збудників захворювань (грибкових та інфекційних), шкідників, які поширюються через посівне зерно та ґрунт.

Протруєння насіння озимих культур перед сівбою є одним із найважливіших моментів у забезпеченні запланованої густоти рослин, формуванні дружних та рівномірних сходів. Нехтування протруєнням насіння вже на початок вирощування призводить до майбутніх втрат 20, а іноді й 30% врожаю .

Протруювання насіння озимих культур фото 1 LNZ GroupПротруйники за характером дії поділяють на контактні та системні:

 • Контактні — не проникають всередину і діють на збудника хвороби під час безпосереднього контакту на поверхні насінини. Застосовуються за декілька тижнів до сівби. 
 • Системні — проникають у тканини та судинну систему рослини і рухаються нею. Забезпечують захист від внутрішньої інфекції та тримають захист від появи сходів до фази кущення. Використовувати їх слід за декілька діб перед посівом. 

Вибір протруйника

Протруйники слід підбирати залежно від фітосанітарного стану поля та насіння, але не більше рекомендованої норми, оскільки це може негативно вплинути на польову схожість насіння. У своєму портфоліо бренд  DEFENDA має 6 протруйників, зареєстрованих для захисту озимих зернових: чотири з них фунгіцидні та два інсектицидні, які забезпечують ефективний комплексний захист сходів озимих зернових культур. 

Для забезпечення рівномірних, дружних і здорових сходів озимих фахівці рекомендують використати двокомпонентний протруйник БАСТІОН, що справляє високоефективний фунгiцидний захист насiння з одночасною дезінфекцією ґрунту. Протруйник містить дві діючі речовини — (дифеноконазол 30 г/л + ципроконазол 6,25 г/л ТН) з нормою витрати 1 л/га. Ці дві діючі речовини належать до різних хімічних груп і забезпечують ефективний контроль сажкових хвороб та снігової плісняви.  Дифеноконазол — діє досить м'яко по відношенню до рослин та не виявляє ретардантної дії на сходи. Поглинається насінням швидко та глибоко, а поширення по рослині відбувається поступово, що дозволяє продовжити захист. Має позитивні результати в боротьбі з сажковими хворобами, кореневими гнилями та пліснявінням насіння. Ципроконазол — має контактну і системну дію. Володіє тривалою захисною і лікувальною дією: тривалість стійкої дії проти іржі до 6 тижнів.  БАСТІОН є ефективним протруювачем для запобігання сажкових хвороб пшениці, фузаріозної, гельмінтоспоріозної та інших видів кореневих гнилей, активно діє проти плісняви насіння. 

Надійний захист насіння та молодих проростків озимих культур від ґрунтових та наземних шкідників забезпечить сучасний інсектицидний протруйник контактно-системної дії від DEFENDA — ЛАТІНА. Діюча речовина протруйника — клотіанідин 600 г/л. Належить до хімічного класу неонікотиноїдів та має широкий спектр дії, забезпечуючи тривалий період захисної дії.  Вдала формуляція протруйника дозволяє діючій речовині максимально довго знаходитись на поверхні насінини, захищаючи її та молоді проростки від шкідливих комах. Завдяки системним властивостям діючої речовини інсектицид також поглинається кореневою системою рослин, рівномірно розподіляючись у рослинному організмі та забезпечуючи тривалу дію проти шкідників.  ЛАТІНА протягом тривалого часу впевнено контролює дротяників, злакових мух, совок, дротяників, личинок хрущів тощо.

МЕТАКСА — протруйник інсектицидної контактно-кишкової дії, діє на нервову систему комах, блокуючи рух нервових сигналів між нервовими закінченнями, внаслідок чого комаха перестає харчуватися і гине. Діє проти комплексу шкідників сходів. Сприяє рівномірному захисному ефекту та збереженню оптимальної густоти молодих насаджень. Застосовується для вологої обробки у тому числі в комплексі з фунгіцидами та мікродобривами, яку проводять завчасно або перед висівом. Норма використання для озимої пшениці — 0,4-0,7 л/т  

Якість протруєння — важлива не менше за протруйник

Крім вибору протруйника, не менш важливим фактором є якість протруювання, яка характеризується наступними показниками:

 • Ступінь протруювання. Посівний матеріал повинен мати певну кількість протруйника, норма повинна бути чітко витримана.
 • Рівномірний розподіл протруйника на посівному матеріалі. Він повинен бути таким, щоб кожне зерно отримало однакову його кількість, водночас його розподіл по поверхні має бути рівномірним.
 • Високий рівень прилипання. Вся доза нанесеної діючої речовини повинна залишатись на зерні після механічного впливу: затарювання, транспортування і сівба.
 • Текучість посівного матеріалу. Після проведення протруювання посівний матеріал повинен зберегти текучість (сипучість).

На якість протруєння впливають: посівний матеріал, протруйник і його препаративна форма, протруювальна техніка.

Партнери LNZ Group

 • LNZ Web
 • Tevitta
 • DEFENDA
 • UNIVERSEED
 • BASF
 • Limagrain
 • SesVanderhave
 • Syngenta