Несправжня борошниста роса уражує посіви соняшнику

Обстеження посівів соняшника у Черкаській, Вінницькій та Хмельницькій областях свідчать про ураження посівів несправжньою борошнистою росою, незалежно від гібриду та обробітку ґрунту. Особливо це стосується посівів ранніх термінів сівби.

Про це повідомив Юрій Баранчук, менеджер з розвитку агротехнологій у Центральному регіоні LNZ Group.

Несправжня борошниста роса уражує посіви соняшнику фото 1 LNZ GroupФахівець зазначив, що збудник несправжньої борошнистої роси Plastopara helianthi Hov. є облігатним паразитом і розвивається тільки на живих рослинах. На сьогодні у світі відомо 12 його фізіологічних рас, які відрізняються за здатністю уражати різні генотипи соняшника.

Рання сівба (кінець першої — початок другої декади квітня), прохолодна весна (температура не вище +15°С) з різкими перепадами між денними і нічними температурами та достатня кількість опадів, що забезпечують у ґрунті наявність вільної вологи, спричинили первинне ураження рослин (особливо не захищеного насіння падалиці соняшника) — внаслідок проникнення гриба при проростанні зооспор в кореневу систему проростків через кореневі волоски. Далі гриб розвивається всередині рослини міжклітинно, піднімається за точкою росту вгору до надземних органів (дифузне ураження).

Фаза розвитку соняшника від проростання насіння до першої пари справжніх листків вважається критичним періодом. Проявляє себе хвороба в період від 3 до 15 днів після сівби за наявності крапельно-рідинної вологи. Білий наліт на поверхні листків (конідії) виходять через продихи.

Вторинне ураження відбувається тільки за умови високої вологості повітря в період вегетації рослин і здійснюється шляхом переносу зооспор, які в масі утворюються на уражених рослинах, дощем, вітром, комахами і стічними водами на великі відстані. Зооспори проникають у здорові рослини через продихи листків, спричинюючи локальне (місцеве) ураження.

Несправжня борошниста роса уражує посіви соняшнику фото 2 LNZ GroupЗагальні втрати через цю хворобу можуть сягати 50 і більше відсотків.

Юрій Баранчук наголосив, що основними заходами захисту від несправжньої борошнистої роси (пероноспорозу) соняшнику є:

 • вирощування стійких сортів та гібридів;
 • сівба протруєним насінням;знищення падалиці, що є резерватором інфекції;
 • вирощування соняшнику в сівозміні з поверненням на те саме поле не раніше, ніж через 8 років, дотримання просторової ізоляції (не менше 1 км) посівів соняшнику від полів, де його вирощували у попередні роки;
 • використання під час вегетації фунгіциду системної та лікувальної дії. 

«У портфелі бренду DEFENDA для запобігання та обмеження поширення є фунгіциди для застосування по вегетації. Це Ультралін (цимоксаніл, 300 г/кг, + азоксистробін, 250 г/кг) — норма внесення 0,3-0,5 кг/га; та Старк (азоксистробін, 250 г/л) — норма внесення 0,8-1,0 л/га», — зазначив фахівець.

джерело: superagronom.com

Партнери LNZ Group

 • LNZ Web
 • Tevitta
 • DEFENDA
 • UNIVERSEED
 • BASF
 • Limagrain
 • SesVanderhave
 • Syngenta