Негативні сценарії перезимівлі ріпаку

Негативні сценарії перезимівлі ріпаку фото 1 LNZ GroupПерезимівля озимого ріпаку — один з найбільш делікатних моментів вирощування культури, від успіху якого залежить відновлення весняної вегетації і стан посіву у весняний період.

«Для успішної перезимівлі ріпаку важко визначити основні чи другорядні фактори. Недотримання технології вирощування призводить до втрат», — прокоментував Юрій Баранчук, менеджер з розвитку агротехнологій у Центральному регіоні LNZ Group.

Для прикладу він наводить чотири негативні сценарії перезимівлі ріпаку за недотримання технології вирощування:

 • Отримали нерівномірні сходи: рослини увійдуть у зиму з різними показниками розвитку, що вплине на перезимівлю менш розвинених та густоту рослин в посіві.
 • Вчасно не проконтролювали бур’яни або падалицю попередника — не отримали сходів ріпаку, або в кращому випадку рослини матимуть витягнуту кореневу шийку.
 • Дали можливість шкідникам пошкодити рослини — зменшили площу фотосинтезуючої поверхні, обмежили ріст кореневої системи або взагалі рослини загинули. Крім цього, ще й відкрили доступ хворобам через пошкодження.
 • Обмежили рослини в живленні — отримали прояви дефіцитів на листках і коренях у вигляді знебарвлень, некрозів та тріщин. Зменшення концентрації клітинного соку призведе до замерзання його в клітині і руйнування клітинних стінок листків і кореня, внаслідок чого окремі органи і рослини загинуть.
 • Помилки зі строками сівби призводять до зниження зимостійкості рослин.

Також фахівець розповів про нюанси внесення ретардантів і ЗЗР на ріпак в осінній період

Утримати точку росту і запобігти її витягуванню можливо із застосуванням ріст регуляторів та фунгіцидів, що містять тебуконазол, рекомендований для профілактики низки хвороб озимого ріпаку. Ці препарати особливо доцільно застосовувати на ранніх і загущених посівах. 

Юрій Баранчук рекомендує об’єднати ріст регуляцію, живлення, фунгіцидний та інсектицидний захист в одну операцію, оскільки кількість проведення таких заходів восени варіює залежно від строків сівби від 1 до 4. 

Перший захід, починаючи з фази 4-5 листків, спрямований на захист від альтернаріозу, фомозу і борошнистої роси фахівець рекомендує проводити з використанням у баковій суміші фунгіцид Талер (тебуконазол, 250 г/л) в нормі 0,5-1,0 л/га, Камзол (метконазол, 60 г/л) 0,75-1,25 л/га або Камзол Турбо (ципроконазол, 80 г/л + метконазол, 60 г/л ) в нормі 0,5-0,7 л/га.

Для інсектицидного захисту проти пильщиків, блішок, прихованохоботників та інших шкідників він рекомендує застосувати препарати Циркуль (лямбда-цигалотрин, 50 г/л) в нормі 0,15-0,20 л/га або Бомбардир Дуо (імідаклоприд, 300 г/л + лямбда-цигалотрин, 100 г/л) в нормі 0,15-0,25 л/га, Престо (клотіанідин, 200 г/л + лямбда-цигалотрин, 50 г/л) в нормі 0,3-0,4 л/га.

Оскільки ріпак борофільна культура, підійдуть добрива з мікроелементами для розвитку розетки листків DEFENDA Бор (1 л/га) та DEFENDA Мікро (1 л/га).

Друге внесення у фазу 8-9 листків ріпаку озимого фахівець рекомендує провести, використовуючи в баковій суміші фунгіцид тебуконазол, 250 г/л в нормі 1,0-1,2 л/га. 

«Якщо під час другої обробки спостерігається тепла погода, в ґрунті є достатні запаси вологи і вегетація ріпаку буде продовжуватись, то до тебуконазолу необхідно додати хлормекват-хлорид, 700 г/л в нормі 0,5-1,0 л/га. Інсектицидний захист, як і в попередньому випадку, препаратами Бомбардир Дуо в нормі 0,15-0,25 л/га або Престо в нормі 0,3-0,4 л/га проти пильщиків, блішок, прихованохоботників та інших», — порадив фахівець

.Для контролю ґрунтових шкідників, зокрема проти совки та личинок травневого жука, можна використовувати в осінній період препарати які містять фосфорорганічні сполуки, наприклад, Твікс (хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л) в нормі 1,0-1,1 л/га.

Джерело: Kurkul.com

Партнери LNZ Group

 • LNZ Web
 • Tevitta
 • DEFENDA
 • UNIVERSEED
 • BASF
 • Limagrain
 • SesVanderhave
 • Syngenta