Mini Hub: випробування гібридів кукурудзи та соняшнику

Щоб краще розуміти особливості кожного регіону та мати змогу рекомендувати сільгоспвиробникам найкращі для їхніх господарств гібриди та систему захисту, компанія LNZ Group вдалася до експерименту із закладанням демонстраційної мережі ділянок Mini Hub. Цього року вони розташовані у західному, центральному та східному регіоні, й перевірятиметься ефективність зернових гібридів кукурудзи UNIVERSEED, ексклюзивних гібридів соняшнику Strube Ukraine GmbH та системи захисту культур від DEFENDA.

Західний Mini Hub

Демонстраційна ділянка Mini Hub у західному регіоні розташована на полі ТОВ «Захід Агропром» (м. Костопіль, Рівненська обл.). Погодні умови цьогоріч дозволили провести посів кукурудзи лише 25 травня, що на 10-15 днів пізніше, ніж зазвичай. Посів кукурудзи відбувався з шириною міжрядь у 70 см, глибина загортання насіння — 5 см. Норма висіву — 80 тис. насінин на гектар.

При посіві було використано чотири гібриди кукурудзи UNIVERSEED: UNI3510/EXPMO32 (ФАО 220), UNI310/EXPMO15 (ФАО 260), UNI3410/EXPMO13 (ФАО 290) та EXPI143 (ФАО 340).

За словами менеджера з розвитку агротехнологій у Західному регіоні компанії LNZ Group Віталія Лапчинського, перевагою цього регіону є достатня кількість вологи — 500-600 мм/рік, що є сприятливою умовою для вирощування більшості сільгоспкультур. З іншого боку — у регіоні недостатня кількість тепла для того, щоб рослина повноцінно могла використати цю кількість вологи.

«Влітку в цьому регіоні дуже великий перепад між денною і нічною температурою ґрунту: вдень він сильно перегрівається, вночі — сильно охолоджується. Крім того, тут промивний тип ґрунту, і на ньому не завжди можна використати класичні добрива, адже значні опади призведуть до промивання поживи в нижні шари ґрунту, і вона стане недоступною для споживання рослинами», — пояснює він.

Дві схеми захисту

Оскільки попередником на цьому полі був соняшник, то однією з найбільших проблем при посіві була його падалиця. Та і загалом, через велику кількість вологи, поле було доволі забур'янене.

У боротьбі з бур’янами фахівці компанії вирішили випробувати дві системи захисту кукурудзи від бренду DEFENDA: перша схема захисту включала в себе ґрунтові та страхові гербіциди, друга — лише страхові. Частину ділянки, на якій вирішили застосувати ґрунтові гербіциди, обробили через три доби після посіву кукурудзи — 29 травня.

Ґрунтова схема захисту включала гербіциди Сора-Нет (діюча речовина — пропізохлор, створений для захисту посівів від однорічних злакових бур’янів і не проявляє фітотоксичності в умовах значних опадів) та Айдахо (тербутилазин, не фітотоксичний для кукурудзи і створений для довготривалого захисту посівів від сходів дводольних бур’янів) з нормою внесення 2 та 1,7 л на гектар відповідно.

«У цьому регіоні ми рекомендуємо вносити Сора-Нет та Айдахо з мінімальними нормами. Це пов’язано із бідними на гумус дерново-підзолистими піщаними ґрунтами», — говорить Віталій Лапчинський.

Через двадцять днів після внесення гербіциду посіви на цій ділянці були чисті, а кукурудза перебувала у стадії чотирьох листків. На іншій ділянці поля, де ґрунтові гербіциди не вносилися, спостерігалася значна кількість бур’янів, серед яких — рутка лікарська, мишій сизий та кілька видів гірчаку, які вже почали створювати конкуренцію  рослинам кукурудзи.

Страхові гербіциди

19 червня на обох ділянках Західного міні-хабу були внесені страхові гербіциди. На ділянці, де застосовується комбінована система захисту, ґрунтові гербіциди підсилили страховими Сумаро (діюча речовина — мезотріон) та Муссон (діюча речовина — нікосульфурон) з нормами внесення 0,25 л та 1 л на гектар відповідно. До цієї ж робочої суміші додали прилипач Мачо (діюча речовина — етоксилат-ізодециловий спирт) від бренду DEFENDA у кількості 200 мл/га.

На ділянці, де боротьбу з бур’янами планувалося проводити лише страховими гербіцидами, застосували Примус (діюча речовина — 2-етилгексиловий ефір, 2,4 Д + Флорасулам) та Муссон (діюча речовина — нікосульфурон) з нормою 0,6 л та 1 л на гектар відповідно. «Через три тижні після внесення страхових гербіцидів ситуація на ділянках міні-хабу була наступна: на ділянці, де був проведений комбінований захист кукурудзи, посіви у чистому стані, а рослини сформували вісім повноцінних листків та мають гарно розвинену мичкувату кореневу систему.

На ділянці, де використовувалася лише страхова система захисту, посіви кукурудзи також перебувають у чистому від бур'янів стані, сформували гарну кореневу систему, хоча й дещо відставали у рості», — говорить Віталій Лапчинський.

Східний Mini Hub

Демонстраційну ділянку Східного міні-хабу заклали на полі агрофірми «Піщанське», що поблизу села Зоряне на Харківщині. За словами менеджера з розвитку агротехнологій Північно-Східного регіону компанії LNZ Group Сергія Уварова, обране поле знаходиться на перетині Харківської, Полтавської та Дніпропетровської областей та ідеально підходить для вирощування кукурудзи, адже тут випадає достатня кількість опадів і саме тут можна максимально розкрити потенціал гібридів кукурудзи лінійки UNIVERSEED.

«Цьогоріч через погодні умови посівна кампанія у нашому регіоні затягнулася. Якщо минулого року наприкінці квітня усі господарства закінчили посів, то цього року станом на 10 травня посіялися максимум 60% господарств. Перепади температур та дощі посунули усі строки посівів», — говорить Сергій Уваров. 

Попередником на обраному полі був ярий ячмінь. Після його збору тут було проведено дискування, внесено аміачну воду у нормі 500 л/га, потім діамонійфосфат — 100 кг/га. Після цього було проведено глибоке розпушування на глибину 28 см, а по весні — проведена передпосівна культивація. Сіяли без добрив, з шириною міжрядь 56 см,  густотою 70 тисяч насінин на гектар та глибиною посіву 5 см. Для посіву обрали шість зернових гібридів кукурудзи: UNI3510/EXPM032 (ФАО 220), UNI310/EXPM015 (ФАО 260), UNI3313/EXPH002 (ФАО 330), EXPІ143 (ФАО 340), UNI3511/EXPH003 (ФАО 350) та новинку EXPB003 (ФАО 440).  Наступного дня після висіву на полі були внесені ґрунтові гербіциди Сора-Нет (діюча речовина — пропізохлор), Айдахо (діюча речовина — тербутилазін) з нормою внесення по 2 л/га.

Через два тижні з моменту посіву, 25 травня, на полі отримали дружні сходи. Кукурудза знаходилася у фазі трьох листків, ґрунтові гербіциди спрацювали добре — поле було візуально чисте. 9 червня на посівах було проведено міжрядну культивацію з одночасним внесенням КАС 20 кг/га.

«Погода цього року дощова: у травні випало 64 мм, за два перші тижні червня випало 53 мм. Нам довелося шукати вікна, щоб внести страхові гербіциди, і 13 червня ми внесли Муссон та Сумаро з нормою 1,25 л та 0,25 л на гектар відповідно. Зараз усі рослини добре розвинені, мають розвинену кореневу систему», — говорить Сергій Уваров.

Центральний Mini Hub

До посіву соняшнику в Центральному міні-хабі, який розташований на полі ФГ «Красноармієць» у с. П’ятихатки Дніпропетровської області, також приступили пізно через цьогорічні погодні умови. За період до 23 квітня, коли проводився посів, тут випало близько 250 мм опадів.

Для посіву тут було обрано п’ять гібридів соняшнику Strube Ukraine GmbH: Баско, Орфео, Целсо, Фаусто і Сорелія. Попередником на цьому полі був озимий ячмінь, перед посівом було зроблено глибоке розпушування, потім — культивація і за нею — посів.

Посів здійснювався з шириною міжряддя 70 см, густотою 55 тисяч насінин на гектар та глибиною 5 см.

Після посіву на полі застосували ґрунтові гербіциди Сора-Нет (діюча речовина — пропізохлор) та Айдахо (діюча речовина — тербутилазін) з нормою внесення 2 та 1,7 л/га відповідно.

«Ця суміш прекрасно справилися з розповсюдженими у цій місцевості лободою білою, суріпицею звичайною, амброзією та щетинником. Станом на 22 травня соняшник перебував у стадії двох справжніх листків», — говорить менеджер з розвитку агротехнологій Південно-Східного регіону компанії LNZ Group Сергій Корнюшенко.

Загалом, за його словами, багато виробників Дніпропетровщини цього року змушені були збільшити площі під посів соняшнику через часткову або повну загибель озимих ріпаку чи ячменю.

«У період до 1 липня на території Дніпропетровської області випало від 350 до 500 мм опадів. Це майже річна норма для нашого регіону», — говорить він.

Джерело: Аgroportal.ua

Партнери LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta