Деяким українським аграріям доведеться пересівати кукурудзу: проблеми зі сходами

Станом на 30 квітня на Херсонщині у деяких господарствах аграрії отримали зріджені посіви кукурудзи або ж зовсім їх не отримали. Ця ситуація спостерігається там, де агрономи сіяли кукурудзу в надранні терміни сівби з 12 по 16 квітня, коли вночі температура повітря сягала 7-8 °C, а вдень — 10-12 °C. Температура на глибині залягання насіння дорівнювала 4-6°C.

Про це SuperAgronom.com розповів Олександр Котигора, менеджер з розвитку агротехнологій Південного регіону LNZ Group.

«Часто дату сівби диктують погодні та ґрунтові умови регіону вирощування, а також розміри посівних площ кукурудзи в конкретному господарстві. Зазвичай, аграрії переносять сівбу на більш ранні терміни, а в деяких випадках — і на надранні. Та слід мати на увазі, що сівба кукурудзи ранньою весною впливає на результати», — розповідає пан Олександр.

Деяким українським аграріям доведеться пересівати кукурудзу: проблеми зі сходами фото 1 LNZ GroupЗа його словами, надранні посіви мають сходи до 5 тижнів, залежно від типу ґрунту та погодних умов. Протягом цього часу насіння та сходи рослин чутливі до ураження шкідниками та хворобами, їх ріст та розвиток підпадає під вплив можливих несприятливих умов поля: кірка, перезволожений або підтоплений ґрунт. Також підвищується ризик впливу холодних температур і повернення холодів.

«Найбільша небезпека чекає на аграрія при надранньому терміні сівби або при поверненні тривалого похолодання після короткочасного теплого періоду, коли захист кукурудзи від холоду вимагає особливої уваги. Зерно кукурудзи може почати проростати, формуючи зародковий корінець, первинну кореневу систему, колеоптиль та листки, при цьому воно нормально споживає воду, навіть якщо температура ґрунту менша 8°C протягом кількох діб. Але за такої температури не зможуть нормально функціонувати ферментні системи, що регулюють поділ клітин і контролюють напрямок росту», — говорить пан Котигора.

Він підкреслив, що внаслідок такого феномену колеоптиль може навіть і загинути, що і відбулось в деяких господарствах цього сезону на Півдні України, які провели сівбу кукурудзи на початку квітня. коли середньодобова температура повітря сягала 8-12 °C, а температура на глибині залягання насіння — 4-6°C. У результаті аграрії отримали недружні сходи, а деякі — взагалі не отримали.

«Для агрономів, які взагалі не отримали сходів, оптимальний варіант вирішення цієї ситуації — це пересів. Якщо зріджені посіви отримали у господарствах, що вирощують кукурудзу на зрошенні, то з потенційних 11-14 т/га можна буде отримати лише близько 10 т/га. На богарних землях врожайність також буде меншою. Тому при сівбі особливу увагу слід звертати на температуру ґрунту», — констатував менеджер з розвитку агротехнологій Південного регіону LNZ Group.

Отже, мінімальна температура для проростання насіння кукурудзи, наголосив фахівець, є 8-10 °C, а для появи сходів — 10-11 °C. Біологічний мінімум появи життєздатних сходів відзначається у кременистих гібридів при 10-11 °C, а у зубовидних — при 11-12 °C. Рання сівба в холодний перезволожений ґрунт призводить до загибелі насіння та зріджених сходів. З власного досвіду найкращим терміном для сівби вважається настання стійкої середньодобової температури 14°C.

Фахівці LNZ Group рекомендують не поспішати із висівом кукурудзи та чекати оптимальних умов для посіву. Для більш детальнішої консультації ви можете звертатися до представників компанії у своєму регіоні.


Джерело:  Superagronom.com

Партнери LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta