Ціна на пестициди зросте через кризу в Китаї

Світова енергетична криза та промислова криза в Китаї сильно вдарили по галузі виробництва діючих речовин для пестицидів. Це неминуче призведе до їх подорожчання та дефіциту в наступному агросезоні.

Ціна на пестициди зросте через кризу в Китаї фото 1 LNZ GroupПро це у коментарі для SuperAgronom.com розповів Сергій Борисов, керівник хімічного напряму LNZ Group і бренду DEFENDA.

За його словами, криза почала оберти ще з грудня минулого року. За цей час відбулося декілька хвиль подорожчання у ланцюжку виробництва агрохімії.

«На українському ринку попередні «хвилі» позначились не так сильно, у зв'язку із неспівпадінням агросезонів, відповідно, ми провели закупівлю в сегменті пестицидів раніше. Але потім першою подорожчала логістика, далі відбулося зміцнення юаня на 12-14%, а оскільки закупки відбуваються в доларовому еквіваленті, то це позначилось на ціні для нас. Потім скоротився видобуток жовтого фосфору. Він входить до багатьох продуктів, хоча переважно до добрив, але в деяких ЗЗР також міститься невеликий відсоток цієї речовини. Це спричинило третю хвилю здорожчання. І зрештою четверта хвиля — вереснева — спричинена підвищенням цін на енергоносії та скороченням виробництва в Китаї. От вона уже добре вдарила по нашому ринку», — пояснив експерт.

Він зазначив, що через віялові відключення електроенергії деякі китайські заводи, які виробляють діючі речовини, останнім часом працюють в режимі одного дня на тиждень.

Деякі взагалі зупинились. Тому більшість уже навіть укладених контрактів зараз під питанням щодо їх виконання з боку китайської сторони.

«Деяких поставок, можливо, уже не буде, навіть законтрактованих. Але ті поставки, які все-таки будуть, то вони значно зростуть в ціні. При цьому певні продукти навіть задорого неможливо буде отримати, отже, утвориться дефіцит, схожий із ситуацією, яка була минулої осені по гліфосатній та дикватній групі», — зазначив Сергій Борисов

Ціна на пестициди зросте через кризу в Китаї фото 2 LNZ GroupЗагалом, за його словами, зараз складно робити якісь прогнози щодо ціни та наявності позицій. Наразі тривають переговори, китайська сторона сама поки що аналізує свою ситуацію, аби зрозуміти — що і за якою ціною вони спроможні постачати. Багато буде залежати від того, в яких регіонах розміщене виробництво тих чи інших груп товарів (д.р. чи формуляцій). Там, де політика щодо споживання енергоресурсів більш жорстка, — відповідно більший дефіцит та вища вартість. Кінцевий продукт для українського ринку при цьому подорожчає щонайменше удвічі. Там же, де сильних обмежень немає, підвищення ціни може бути в межах 20-30%.

«Поки що ми не маємо ввідних даних, для того, щоб могли сформувати свою ціну. Маємо ціни лише на ті продукти, які були закуплені й вироблені. Але є ще один негативний фактор, який поглибить проблему наступного агросезону — це низькі товарні залишки. Багато позицій вже продано практично під нуль. І в імпортерів, і в мультинаціональних компаній, і у маленьких дистрибюторів, які перекуповували на внутрішньому ринку, — склади пусті», — пояснює експерт.

Тож, за його словами, старт сезону буде з низькими товарними залишками і неможливістю закупівлі. А якщо вдасться провести закупки, то вже за більш дорогими цінами.

Що ж стосується компаній-оригінаторів, то вони у цій ситуації мають дещо виграшніше положення. Але стосовно української агрогалузі, то тут теж можуть включитись певні негативні фактори. Оскільки криза з китайською генеричною агрохімією зачепила увесь світ, дефіцит пестицидів утворився у всіх сільськогосподарських регіонах. Відповідно, оригінатори закриватимуть прогалини своєю продукцією передусім там, де їм це буде вигідніше, — з різних точок зору (логістичної, цінової тощо).

Загалом же, за прогнозами Сергія Борисова, якщо до весни Китай зуміє якось залагодити власні проблеми в енергетиці та виробництві, то врегулювання ситуації на ринку агрохімії в Україні триватиме ще протягом року, не менше.

Джерело: Superagronom.com

Партнери LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta