Боротьба з хворобами на посівах сої від бренду DEFENDA

Соя належить до найважливіших культур світового землеробства, її вирощують на всіх континентах, вона є найпоширенішою серед зернобобових та олійних культур. Крім того, відіграє вирішальну роль у зерновому, харчовому і кормовому балансах багатьох країн. Нині Україна посідає восьме місце у світі та перше місце в Європі за посівними площами та обсягами виробництва сої. За останні п’ять років площі під соєю значно зросли, і вона зайняла другу позицію серед основних олійних культур після соняшнику, “потіснивши” при цьому ріпак. Ринок сої в Україні розширив власні межі, набув ознак самостійності, продовжуючи щороку нарощувати свої обсяги.

Нажаль не завжди вдається досягти максимального генетичного потенціалу врожайності. Причин цьому є декілька. Перш за все погодно-кліматичні умови, по друге не правильне живлення рослин і останнє це не правильно побудована система захисту культури. Адже соя дуже чутлива до забур`яненості посівів протягом перших 40-50 днів, а шкідники та хвороби можуть призвести до втрати 60% врожаю, а в деяких випадках і 100%.

Соя пошкоджується значною кількістю хвороб. Ефективна боротьба з ними потребує дотримання інтегрованого захисту рослин. Найпоширенішими захворюваннями сої є фузаріозне в’янення, аскохітоз, церкоспороз, антракноз, аскохітоз, склеротиніоз, вертицельозне в’янення, несправжня борошниста роса, жовта мозаїка сої, бактеріальний опік та інші. При цьому більшість хвороб потребують значної вологості повітря та температур до 35 °С, але є хвороби, зокрема вугільна гниль, що добре себе почувають і в засушливих умовах при температурі вище 35 °С і вологості повітря на рівні 50 %.

Тому, останнім часом застосування фунгіцидів на сої суттєво зросло. Це пов’язано з накопиченням інфекції у ґрунті, порушенням строків сівби, сівбою непротруєним насінням низької якості. У наш час отримувати стабільні високі врожаї сої без застосування фунгіцидів неможливо.

При цьому застосування одного фунгіцидного захисту на сої інколи є не достатнім, зокрема в вологі роки та при складному фітосанітарному стані посівів. (Рис. 1.).

Боротьба з хворобами на посівах сої від бренду DEFENDA фото 1 LNZ Group

Рис.1. Ймовірність ураження посівів сої хворобами при фунгіцидному протруюванні насіння і одному фунгіцидному захисті по вегетації

Як видно з малюнку, протруювання насіння та одне внесення фунгіциду зумовлює ослаблення захисту рослин у період 3-х трійчастих листків та відсутність захисту від фази формування і розвитку середнього ярусу бобів та в період наливу насіння сої, що в свою чергу може зумовити втрату урожаю культури і погіршення якісних показників, як отриманого продовольчого насіння, так насіннєвого матеріалу сої.

Бренд DEFENDA має в своєму портфоліо низку ефективних, якісних фунгіцидів для сої: Абсолют, ДОТ, Парацельс, Сальто, Старк, Талер.

Абсолют (карбендазим, 500 г/л) – системний фунгіцид, має профілактичну та лікувальну дію, зупиняє захворювання в ранній фазі. Відмінно контролює більшість грибкових захворювань за різних кліматичних умов. Це традиційний компонент комплексних систем захисту рослин.

Контактно-системний фунгіцид профілактичної та лікувальної дії Сальто (тіофанат-метил, 500 г/л)має сильну лікувальну дію та стоп-ефект при пошкодженнях рослин (градобій). Характеризується швидкою і одночасно подовженою захисною дією. Широкий спектр дії препарату дає змогу водночас контролювати декілька захворювань.

Універсальний фунгіцид ДОТ (ципроконазол, 80 г/л + пропіконазол, 250 г/л) , забезпечує тривалий захист та контролює широкий спектр хвороб. Дуже швидко проникає в рослину та миттєво діє на збудники хвороб. Механізм дії препарату полягає в блокуванні біосинтезу стеролів у мембранах клітини, що призводить до зупинки розвитку гриба.

Парацельс (флутріафол, 250 г/л) універсальний системно-контактний фунгіцид захисної та лікувальної дії. Це один з наймобільніших препаратів з групи триазолів. Він має тривалу дію, що переноситься на новоутворені органи рослини. У нього повністю відсутня фітотоксичність. Вже через годину після внесення не змивається дощем.

Системний фунгіцид широкого спектру дії Талер (тебуконазол, 250 г/л) має лікувальний та профілактичний ефект, а також добре виражений «стоп-ефект». Препарат характеризується тривалим періодом впливу та відсутністю фітотоксичності.

Старк (азоксистробін, 250 г/л) – локально-системний фунгіцид. Має системну профілактично-лікувальну, викорінюючу дію та трансламінарну активність. Лікувальна активність становить дві доби, що дає змогу знищити збудника хвороби під час інкубаційного періоду. Викорінююча дія дає можливість зупинити поширення інфекції та розвиток хвороби на ділянці.

Враховуючи однокомпонентність більшості продуктів ми легко можемо формувати бакові суміші препаратів для ефективного захисту сої.

Так, при двох кратному внесенні фунгіцидної групи в перше внесення, в фазі 3-5 трійчастих листків, краще використати в баковій суміші Абсолют (карбендазим, 500 г/л) 0,5 л/га або Сальто (тіофанат-метил, 500 г/л) 1,0 л/га з Парацельсом (флутріафол, 250 г/л) 0,5 л/га, а в друге внесення, у фазі розвитку бобів середнього ярусу, бакову суміш Доту (ципроконазол, 80 г/л + пропіконазол, 250 г/л) 0,5 л/га або Талеру (тебуконазолу, 250 г/л) 0,5 л/га з Старком (азоксисторобін, 250 г/л) 0,6 л/га або Сальто (тіофанат-метил, 500 г/л) 1,0 л/га, що залежить від погодних умов, фітосанітарного стану посівів та біологічних особливостей розвитку сорту.

При одноразовому внесення фунгіцидів, краще поєднувати в баковій суміші Парацельс (флутріафол, 250 г/л) 0,5 л/га або Дот (ципроконазол, 80 г/л + пропіконазол, 250 г/л) 0,5 л/га з Старком (азоксисторобін, 250 г/л) 0,6 л/га або Сальто (тіофанат-метил, 500 г/л) 1,0 л/га, що також залежить від температурних режимів та фітосанітарного стану посівів.

Також ми повинні пам’ятати, що одним із запобігаючих засобів захисту посівів сої від хвороб є боротьба з шкідниками. Адже вони здатні переносити вірусні хвороби, зокрема сисні шкідники такі, як клопи, попелиці, кліщі та інші в результаті пошкодження створюють передумови зараження рослин. Бренд DEFENDA має кілька препаратів зареєстрованих для контролю чисельності шкідників у посівах сої, а саме: інсектициди Атік і Октант та акарицид Миральд.

Атік (ацетаміприд) – системний інсектицид контактно шлункової дії. Препарат безпечний для бджіл та не проявляє фітотоксичності по відношенню до культурних рослин. Завдяки системній дії препарат надійно захищає навіть необроблені частини рослин.

Системний інсектицид з контактно кишковою дією Октант (тіаметоксам) легко поглинається і рівномірно розподіляється по тканинах рослин, тому захищає навіть необроблені ділянки. Ефективний проти більшості сисних шкідників, що ведуть прихований спосіб життя в ґрунті чи на зворотній стороні листя.

Миральд (фенпіроксимат) – високоселективний контактний акарицид, який повністю знищує всі рухомі стадії розвитку кліща. Препарат безпечний для корисної ентомофауни, має «нокаут» ефект з подальшою тривалою захисною дією. Характеризується гнучкістю в застосуванні, температура при внесенні варіює від +15 до +30 С.

Отже, система захисту сої від хвороб повинна передбачати бажано двох разове внесення фунгіцидів із підбором таких продуктів, щоб забезпечити ефективний захист рослин, враховуючи погодні умови, фітосанітарний стан посівів та особливості розвитку сорту. Крім того, ефективна боротьба з шкідниками також буде сприяти зменшенню загрози ураження рослин хворобами.

Автор: Агродепартамент компанії LNZ Group

Партнери LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta