Бакові суміші: правила змішування, сумісність діючих речовин, мікродобрив та регуляторів росту

Бакові суміші: правила змішування, сумісність діючих речовин, мікродобрив та регуляторів росту фото 1 LNZ GroupПеревага бакових сумішей — у більшій ефективності порівняно з роздільним внесенням. По-перше, вони дають змогу боротися проти кількох шкодочинних організмів. По-друге, застосування ЗЗР таким чином зменшує витрати пального, знижує навантаження на техніку і ґрунт, знижує ризик механічних пошкоджень культури.  

«Наприклад, рано навесні, коли ми вносимо на пшениці гербіцид, з'являються борошниста роса або несправжня борошниста роса, також п’явиці, попелиці. Використовуючи у бакових сумішах з гербіцидом фунгіциди і інсектициди, ми відразу забираємо бур'яни, хвороби і шкідників. І якщо додамо мікродобрива, ще й робимо підживлення. Таким чином ми економимо на проходах, вносимо не 3-4 рази, а 1», — пояснює Сергій Корнюшенко, менеджер із розвитку агротехнологій Південного регіону LNZ Group.

Є різні види бакових сумішей: гербіцид + гербіцид, фунгіцид + гербіцид + мікродобрива, мікродобрива + різні пестициди. Розглянемо детальніше:

 • Суміші однофункціональних препаратів (гербіцид + гербіцид), але з різними механізмами дії.
 • Різнофункціональні препарати для одночасного знищення різних шкодочинних об’єктів (гербіцид + інсектицид, фунгіцид + ретардант).
 • Суміші гранульованих або порошкоподібних мінеральних добрив і пестицидів за звичайних норм внесення.
 • Суміші рідких добрив з пестицидами, ретардантами, мікродобривами
 • Суміші добрив і пестицидів для внесення з поливною водою.
 • Суміші фунгіцидів, мікродобрив та ретардантів для протруювання насіння.

Схема бакової суміші залежить від мети та особливостей поля. До прикладу, якщо у полі, де переважають дводольні бур’яни, посіяний соняшник, кукурудза чи соя, можна працювати досходовими ґрунтовими гербіцидами на основі пропізохлору як Сора-Нет. Наприклад, у поєднанні із ґрунтовим препаратом Айдахо (тербутилазин).

Якщо домінують злакові, слід внести тільки протизлаковий гербіцид. Якщо переважають і злакові, і дводольні, препарати можна комбінувати, тому що універсального ґрунтового гербіциду немає.

Правила приготування бакової суміші

Бакові суміші: правила змішування, сумісність діючих речовин, мікродобрив та регуляторів росту фото 2 LNZ GroupТемпература води для приготування бакової суміші має бути у межах 10-20°С. Є препарати які погано розчиняються при температурі води 4-5°С. Це потрібно враховувати, якщо вода для розчину береться зі свердловини. В такому випадку треба робити маточний розчин, тобто розчиняти препарати окремо, потім додавати воду, але при цьому їх ефективність знижується до 20-50%

Також слід враховувати pH води, тому що багато препаратів працюють при більш лужному розчині, інші при нейтральному та при кислотному. А їхня формуляція здатна підвищувати чи знижувати pH води при змішуванні. Враховувати кислотно-лужний баланс теж потрібно, тому що домішки насичених солей, зокрема, карбонатні солі можуть знижувати ефективність препарату.

Наприклад, сухі гранульовані препарати у водорозчинних пакетах. Такі погано розчиняються за температури нижче 7°С. Якщо рано-навесні воду беруть зі свердловини, тобто з глибини, на якій вода має 2-3°С і додають ці пакети, вони забивають форсунки, що знижує якість обприскування в рази.

Порядок змішування пестицидів у баковій суміші

Бакові суміші: правила змішування, сумісність діючих речовин, мікродобрив та регуляторів росту фото 3 LNZ GroupЯкщо одним з компонентів бакової суміші є водорозчинні пакети з ЗЗР, то приготування бакової суміші починають з них. Загалом же порядок змішування такий: ВГ — ЗП — ВДГ — вода — КС — ВР — КЕ

 • ВГ — водорозчинні гранули
 • ЗП — змочуваний порошок
 • ВДГ — водно-дисперговані гранули
 • КС — концентрат суспензії
 • ВР — водний розчин
 • КЕ — концентрат емульсії

Розглянемо на прикладі суміші препаратів: Шериф (трибенурон-метил), Дот (ципроконазол + пропіканазол) і Циркуль (лямда-цигалотрин).

Сульфонілсечовинний Шериф у формі водорозчинних гранул додають до суміші першим, тоді як ДОТ із класу триазолів і синтетичний піретроїд Циркуль мають препаративну форму концентрат емульсії, тож додаються після нього.

Сумісність діючих речовин в баковій суміші

Не всі діючі речовини сумісні для змішування і одночасного внесення. До прикладу, спільне застосування контактних і системних гербіцидів може призвести до того, що рослинна тканина під дією контактного препарату швидко омертвіє і потім це омертвіння перешкоджає надходженню системного гербіциду. До того ж ефективність останнього в суміші менше, ніж в чистому вигляді. Слід спочатку застосувати системні гербіциди, потім контактні.

Також в баковій суміші не рекомендується змішувати фосфорорганічні препарати. При змішуванні з іншими речовинами вони можуть викликати фітотоксичність у сільгоспкультури. Так само не рекомендується вносити рідкі добрива разом із гербіцидом.

«Це поширена помилка, яка негативно впливає на культурні рослини, зокрема, на соняшник. Наприклад, якщо змішувати бор з добривом з великим вмістом фосфору, сірки, кальцію, цинку, магнію та заліза. Ці продукти бажано не змішувати разом із гербіцидом», — навів приклад Сергій Корнюшенко.

У випадку, якщо окремий такий досвід був успішний, фахівець все ж радить тестувати суміш на окремій ділянці. Адже кожен продукт має свої властивості для внесення, а погодні умови щороку різні. 

При змішуванні препаратів однієї групи (ґрунтових гербіцидів або інсектицидів) їх норми витрати необхідно зменшувати на 10-30%.

Мікродобрива у бакових сумішах

На соняшнику у фазі 6-10 листків і в фазі зірочки зазвичай вносять бор.

Елемент впливає на формування кошика. Але якщо є ризик поширення хвороб чи шкідників, можна внести все в баковій суміші. 

Для кукурудзи у фазах 4-6 листків і 10-12 листків вносять цинк. І тут варто пам’ятати, що не всі цинки сумісні. Бажано тестувати перед внесенням, але краще всього вносити елемент окремо.

Якщо рослини соняшнику, кукурудзи чи пшениці переживають гербіцидний стрес або після заморозків, допомогти їм можна додаванням до бакової суміші амінокислот.

Коли рослини починають живитися, а нам треба внести пестицид, можна застосувати їх разом з мікродобривами для посилення живлення через листовий апарат. 

З якими ЗЗР можна змішувати регулятори росту?

Бакові суміші: правила змішування, сумісність діючих речовин, мікродобрив та регуляторів росту фото 4 LNZ GroupІснує дуже багато думок та досліджень щодо внесення в бакових сумішах пестицидів і регуляторів росту. Все залежить від того, до якої групи відноситься регулятор росту, каже Сергій Корнюшенко.

«Я би їх не змішував, а вніс окремо. Наприклад, з досвіду на пшениці хлормекват-хлорид вноситься по прапоревому листу або в фазі кущіння, і треба дивитися з яким гербіцидом можна чи не можна застосовувати. Якщо це регулюючий гербіцид, то краще, звичайно, не змішувати, інакше буде післядія. Дещо інша ситуація з фунгіцидом. А якщо це, наприклад, етафон, яким ми працюємо по прапорцевому листку, там гербіцид може бути відсутнім, бо ми вносимо його пізніше або раніше. В цьому випадку діюча речовина регулятора росту несумісна з гербіцидом за фазою внесення», — каже він.

Багатокомпонентні препарати в бакових сумішах

Багатокомпонентні препарати в бакові суміші додавати ​​можна, але більше 5 препаратів краще не змішувати. На практиці буває, що з огляду на економію, вносять 3-компонентний фунгіцид, двокомпонентний інсектицид і дво-трикомпонентний гербіцид, ще мікродобриво. Реакцію рослин на такий концентрований «компот» складно передбачити. Візуально вона може проявитися пізніше. 

Сергій Корнюшенко навів таку схему захисту озимої пшениці із застосуванням багатокомпонентних препаратів: Примус (містить 2-етилгексиловий ефір 2,4-Д + флорасулам), Дот (ципроконазол + пропіконазол) і Октант (тіаметоксам).

Актуальні загрози для озимих культур

  «На Дніпропетровщині ми ще не отримали дружніх сходів пшениці. Є побоювання що, пшениця вийде разом із падалицею соняшника чи ріпаку, або з бур'янами. Зараз відбувається стабілізація плюсових температур. Якщо підуть дощі, можливо, доведеться боротися з бур’янами восени. Серед інших ризиків — спалах хлібної жужелиці, бо багато пшениці в області посіяно по пшениці», — каже фахівець.

За такого сценарію фахівець рекомендує мати в запасі гербіциди, фосфорорганічні інсектициди, які справляються зі шкідниками за пізнього прояву — хлорпірифос та альфа-циперметрин, якими можна працювати за температури 7°С. Для багатьох інших діючих речовин треба 12-15°С, які не завжди бувають пізно восени. 

Через те, що інсектициди фосфорорганічні, в бакових сумішах їх внести не вийде. 

Бакові суміші для озимих після відновлення вегетації

Бакові суміші: правила змішування, сумісність діючих речовин, мікродобрив та регуляторів росту фото 5 LNZ GroupПерший об’єкт на озимій пшениці, з яким необхідно боротися — зимуючі бур'яни. Обробки проти хвороб як борошниста роса і септоріоз проводити, зважаючи на сніговий покрив. 

На озимому ріпаку головний об’єкт після відновлення вегетації — хрестоцвіті блішки, гусениці листогризучих шкідників. З хвороб пероноспороз, борошниста роса і септоріоз.

В практиці Сергія Корнюшенка, в бакових сумішах на озимій пшениці двічі застосовували гербіцид, фунгіцид, інсектицид і мікродобриво, у фазі кущіння і по прапорцевому листку перед виходом колосу. Гербіцид по прапорцевому листу, зокрема, довелося додати через появу падалиці соняшника після дощу, інсектицид проти клопа шкідливої черепашки.

Тобто, для першого застосування бакова суміш складалася з: гербіциду Примус, 0,4 л/га, фунгіцидів Абсолют (карбендазим) і Парацельс (флутріафол), інсектицид Октант (тіаметоксам) та мікродобриво DEFENDA Мікро, яким стимулювали роботу кореневої системи. Для другої обробки застосовували гербіциди Шериф (трибенурон-метил) і Аксакал (флорасулам), фунгіцид Дот, інсектицид Октант Турбо (тіаметоксам, лямбда-цигалотрин) і мікродобриво DEFENDA Мікро, щоб стимулювати роботу листового апарату.

Приклад бакової суміші для захисту озимого ріпаку: Октант Турбо (тіаметоксам + лямда цигалотрин), Спліт Дуо (дифеноконазол + азоксистробін), Харума (хізалофоп-П-етил).

Бакові суміші для ярих культур

На прикладі соняшника, посіяного після озимої пшениці, фахівець рекомендує додавати до бакової суміші клопіралід для боротьби з осотами або, якщо є проблеми з берізкою, флуроксипір. 

Для ярої пшениці: гербіциди Шериф (трибенурон-метил) і Аксакал (флорасулам) та фунгіцид Форит (флуроксипір).

Джерело: Superagronom.com

Партнери LNZ Group

 • LNZ Web
 • Tevitta
 • DEFENDA
 • UNIVERSEED
 • BASF
 • Limagrain
 • SesVanderhave
 • Syngenta