Зріти в корінь: підготовка ріпаку озимого до перезимівлі

Зріти в корінь: підготовка ріпаку озимого до перезимівлі фото 1 LNZ GroupУ деяких господарствах Чернігівської та Київської областей сільгоспвиробники вже посіяли озимий ріпак. Намагалися «зловити» вологу, щоб отримати дружні сходи. Ріпак важливо сіяти відразу після дощів, а не перед зливами, оскільки через утворену кірку рослина не зможе зійти, і доведеться пересівати.

Про проведення ефективного і вчасного захисту та підживлення озимого ріпаку до входу культури в перезимівлю розповів у Instagram-ефірі AgroPortal.ua менеджер з розвитку агротехнологій у Центральному регіоні LNZ Group Юрій Баранчук.

Дві виробничі системи вирощування

У вирощуванні ріпаку керуються двома виробничими системами: класична технологія з використанням класичних гібридів ріпаку та ІМІ-стійкі гібриди із застосуванням технології Clearfield. Вони відрізняються здебільшого захистом від бур’янів: є гібриди ріпаку, стійкі до препаратів з групи імідазолінонів. Технологія Clearfield найбільше використовується в південних регіонах. Адже там кожен захід техніки — це втрата вологи, тож не застосовується оранка як захід підготовки ґрунту. Практикують здебільшого глибоке розпушування або прямий посів, тому практично не використовують ґрунтові гербіциди, а надають перевагу препаратам системної неселективної дії з групи фосфоміцинів.

В центральній частині України аграрії після збирання попередника зазвичай проводять дискування, оранку, передпосівну підготовку і вносять ґрунтові гербіциди. В подальшому можуть використовувати страхові гербіциди.

Передпосівне внесення добрив

За вирощування ріпаку, коли попередником є зернові культури, залишається певна кількість рослинних решток. Насамперед їх потрібно рівномірно розподілити по полю. І щоб рештки були корисними та перетворилися на органічну речовину, використовують азотні добрива. 

Рекомендація. Якщо ґрунти мають лужне або нейтральне середовище, можна використовувати сульфат амонію. На кислі ґрунти варто вносити аміачну селітру, яка містить вапняк.

Внесення добрив залежить від наявності техніки в господарстві. Наразі вносити добрива поверхнево не дуже доречно і економічно не виправдано. Тож основним має бути посівне внесення добрив, тобто під час посіву вносити основні добрива ближче до кореневої системи.

До зими працюємо над розвитком кореневої системи

До входу в зиму рослині не потрібна велика кількість азоту (близько 20% азоту від загальної норми), головне — сформувати добре розвинений корінь для вдалої перезимівлі. Тож до зими потрібно працювати над тим, щоб у ріпаку розвинулась міцна коренева система, щоб рослина витримала певні мінусові температури в точці росту. Для цього потрібно, щоб накопичилася певна кількість цукрів і в подальшому давала спротив до замерзання самих клітин.

Також ріпак потребує бору, щоб коренева система була без тріщин і мала можливість закладання та формування генеративних бруньок з осені. Тому для забезпечення рослини бором бажано внести до входу в зиму за два прийоми по 1 л/га бормістких добрив із 150 г/л бору, що дасть можливість сформувати нормальний корінь. Для застосування підходять рідкі мікродобрива бренду DEFENDA — DEFENDA Бор.

Рекомендація. Препарати з бором потрібно вносити особливо за дефіциту вологи.

Якщо розраховувати на врожайність 4 т/га і більше, то до внесення перед входом у зиму потрібно додати водорозчинні мікродобрива DEFENDA (13-40-13 + МЕ) в нормі 2-3 кг/га, що дасть можливість зміцнити кореневу систему.

За умов пізнього посіву варто внести препарат, який містить амінокислоти, та покращити розвиток самої рослини, щоб вона ввійшла в зиму з необхідними параметрами та підвищеним імунітетом. Для застосування підходять функціональні добрива бренду DEFENDA — DEFENDA Аміно.

Оптимальні параметри розвитку рослини для входження в перезимівлю

 • Довжина кореневої системи повинна складати 60-65 см. 
 • Корінь має бути стрижневої форми, а не розгалуженої.
 • Коренева шийка має бути діаметром 1-1,5 см, мати форму правильної краплі та не бути видовженою.
 • Коренева шийка і листки мають бути не вище 1 см над ґрунтом.
 • До входу в зиму в рослини має сформуватися 6-10 листків.Висота рослини — 10-15 см.
 • У пазусі 50% із 10 листків має бути сформована брунька.

Основні особливості гербіцидного захисту

Для гербіцидного захисту за класичної технології вирощування ріпаку варто застосувати ґрунтову схему, яка забезпечує повний захист посівів від бур’янів практично до входу в зиму. Ріпак на перших етапах розвитку досить вразливий до бур’янів, і тому потрібно мінімізувати їхню кількість.

За ранніх строків посіву є потреба в постійному регулюванні росту рослини, а це зайві витрати. Ґрунтова схема захисту дає можливість трохи присадити розвиток розетки, водночас активно розвивається коренева система рослини. Для застосування підходять препарати Сора-Нет і Клаттер від бренду DEFENDA. Дані гербіциди використовуються в мінімальних нормах на ґрунтах легкого механічного складу та зі збільшенням норми на ґрунтах з високим вмістом гумусу.

Сора-Нет — ґрунтовий досходовий селективний гербіцид для боротьби з однорічними злаковими та дводольними бур’янами.

Діюча речовина — пропізохлор, 720 г/л.

Норма внесення — 2,0-3,0 л/га.

Клаттер — селективний системний ґрунтовий гербіцид для контролю однорічних злакових та дводольних бур’янів.

Діюча речовина — кломазон, 480 г/л.

Норма внесення — 0,15-0,20 л/га.

Застосування страхових гербіцидів у посівах класичних гібридів ріпаку озимого розпочинають від 2-х справжніх листків культури, в більшості випадків для цього використовують препарати на основі діючих речовин клопіраліду, піклораму, амінопіраліду, галауксифен-метилу, етаметсульфурон-метилу та їх поєднання. 

Якщо гібрид ІМІ-стійкий, перед посівом застосовують системні препарати суцільної дії з групи фосфоміцинів, для застосування підходять препарати бренду DEFENDA — Напалм і Напалм Форте.

Напалм — системний неселективний гербіцид широкого спектру дії.

Діюча речовина — ізопропіламінна сіль гліфосату, 480 г/л.

Норма внесення — 2,0-6,0 л/га.

Напалм Форте — неселективний гербіцид системної дії для знищення одно- та багаторічних злакових та дводольних бур’янів. 

Діюча речовина — калійна сіль гліфосату, 550 г/л.

Норма внесення — 1,0-6,0 л/га.

Для контролю бур’янів на посівах ріпаку озимого ІМІ-стійких гібридів по вегетації починаючи з 2-х справжніх листків використовують препарати на основі імазамоксу. Маємо досвід для такого застосування гербіцидів від бренду DEFENDA — Брокс та Імпреза.

Брокс — селективний контактно-системний гербіцид для контролю широкого спектру однорічних злакових та дводольних бур’янів.

Діюча речовина — імазамокс, 40 г/л.

Норма внесення — 0,75-1,0 л/га.

Імпреза — високоефективний препарат широкого спектру дії проти одно- та дводольних видів бур’янів.

Діюча речовина — імазамокс, 33 г/л + імазапір, 15 г/л.

Норма внесення — 1,0-1,2 л/га.

Після зернових культур залишається проблема сходів падалиці, для контролю використовують препарати з умістом хізалофоп-П-етилу або клетодиму.

Для застосування підходять препарати бренду DEFENDA — відповідно Харума і Блейд.

Харума — селективний післясходовий гербіцид, призначений для боротьби з однорічними та багаторічними злаковими бур’янами.

Діюча речовина — хізалофоп-П-етил, 125 г/л.

Норма внесення — 0,6-1,2 л/га.

Блейд — системний післясходовий грамініцид.

Діюча речовина — клетодим, 120 г/л.

Норма внесення — 0,8-1,8 л/га.

Хвороби та шкідники

Щоб ріпак увійшов у певній стадії в зиму, починаючи від 4 листка проводиться рістрегуляція фунгіцидами, які мають різну регулятивну здатність. 

Такі діючі речовини як тебуконазол та метконазол дозволяють захистити рослину від усіх хвороб, які можуть проявитися в осінній період. Препарати використовують окремо або комбінують. Кількість внесення залежить від строків посіву — від одного до трьох разів.

Талер — системний фунгіцид лікувальної дії для захисту від комплексу збудників хвороб рослин. Вирішує проблеми з альтернаріозом та циліндроспоріозом на ріпаку.

Діюча речовина — тебуконазол, 250 г/л.

Норма внесення — 0,5-1,0 л/га.

Камзол — системний фунгіцид лікувальної дії для захисту від комплексу збудників хвороб рослин. Вирішує проблеми з альтернаріозом та циліндроспоріозом на ріпаку.

Діюча речовина — метконазол, 60 г/л.

Норма внесення — 0,75-1,25 л/га.

В осінній період найбільш шкодочинними на ріпаку вважаються пильщики, білокрилка, попелиці, ріпакова блоха, капустяна міль, підгризаючі совки. Необхідно використати препарати з діючими речовинами, що належать до хімічної групи неонікотиноїдів і піретроїдів, які убезпечать появу цих шкідників. У бренду DEFENDA для застосування підходять препарати Престо, Бомбардир Дуо.

Престо — інсектицид системної та контактно-кишкової дії для регулювання чисельності шкідливих комах широкого спектру.

Діюча речовина — клотіанідин, 200 г/л + лямбда-цигалотрин, 50 г/л.

Норма внесення — 0,3-0,4 л/га.

Бомбардир Дуо — двокомпонентний інсектицид для боротьби з широким спектром гризучих і сисних шкідників.

Діюча речовина — імідаклоприд, 300 г/л + лямбда-цигалотрин, 100 г/л.

Норма внесення — 0,15-0,25 л/га.

Для контролю ґрунтових шкідників, зокрема проти совки та личинки травневого жука, потрібно використовувати в осінній період препарати, які містять фосфорорганічні сполуки. Для застосування підходить препарат бренду DEFENDA Твікс.

Твікс — системний двокомпонентний інсектицид, який має контактно-кишковий вплив на дорослих комах, личинок та кліщів на будь-якій стадії розвитку й ефективно використовується для знищення широкого кола шкідників.

Діюча речовина — хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л.

Норма внесення — 1,0-1,1 л /га.

Партнери LNZ Group

 • LNZ Web
 • Tevitta
 • DEFENDA
 • UNIVERSEED
 • BASF
 • Limagrain
 • SesVanderhave
 • Syngenta