Зерно, дизель і валюта

Пропонуємо разом із нами стежити за цінами на основні сільгоспкультури, дизельне пальне та за офіційним курсом валют. Графіки оновлюються раз на тиждень.

Жнива-2021

Згідно з даними інтерактивної карти «Урожай онлайн 2021», Україна завершила у 2021 році збір зернових, зернобобових та олійних культур рекордом у понад 106 млн тонн.Зернових та зернобобових було зібрано понад 84 млн т, олійних – 22,6 млн т. Зокрема:
 • пшениці – 32,4 млн т з площі 7,1 млн га за врожайності 4,65 т/г;
 • ячменю –10 млн т з площі 2,47 млн ​​га за врожайності 4,12 т/га;
 • гречки – 110 тис. т з площі 83,5 тис. га за врожайності 1,3 т/га;
 • гороху – 581,5 тис. т з площі 242,7 тис. га за врожайності 2,4 т/га;
 • проса – 191 тис. т 182,8 тис. т з площі 77,6 тис. га за врожайності 2,36 т/га;
 • кукурудзи – 40 млн т з площі 4,9 млн га (98% до прогнозу) за врожайності 7,4 ​​т/га;
 • соняшника – 16,3 млн т з площі 6,4 млн га за врожайності 2,45 т/га;
 • сої – 3,4 млн т з площі 1,3 млн га за врожайності 2,64 т/га;
 • ріпаку – 2,9 млн т з площі 1,02 млн га за врожайності 2,85 т/г.
Лідерами по намолоту зерна є Вінниччина, яка намолотила 6,7 млн тонн зерна, Чернігівщина – 6,2 млн тонн, Полтавщина – 5,7 млн тонн та Одещина – 5,2 млн тонн, а по урожайності Хмельниччина із показником 87,1 ц/га.Поточний сезон, безумовно, є успішним, і в багатьох випадках навіть найуспішнішим в історії, для більшості українських аграріїв, констатують у компанії LNZ Group.Невпинне вдосконалення технологій виробництва і сприятливі погодні умови дозволили отримати рекордний урожай. Водночас глобальні інфляційні процеси, посуха в південній Америці й високий попит від імпортерів, насамперед Китаю, продовжують утримувати ціни на найвищих рівнях за останнє десятиліття.
«Проте не можна забувати, що сьогоднішня ідилія є дуже крихкою. Більшість сприятливих чинників, які допомогли отримати такий результат нестабільні й мають короткотерміновий вплив на ринок, а інфляція несе більше негативу, ніж позитиву для українських виробників», — застерігає директор ТОВ «ЛНЗ Експорт» Володимир Гуменюк.
Зерно, дизель і валюта фото 1 LNZ Group
 
Він додає, що фермери вже сьогодні на своїй кишені відчувають вплив інфляції, і йдеться не лише про нашумілий стрибок цін на мінеральні добрива. Всі засоби виробництва за останній рік подорожчали на 20–50 % — оренда землі, техніка, ЗЗР, енергоносії тощо. В результаті собівартість виробництва в сезоні 2022–2023 теж зросте на 25–35 %.
 
За словами експерта, в майбутньому це дозволить зменшити залежність власного фінансового результату від нестабільних настроїв країн-імпортерів зерна.
«Загалом ринки зараз дуже цікаві та динамічні. Ціни на аграрну продукцію винагороджують фермерів по всьому світу за працю. Тож я рекомендую українським виробникам з задоволенням приймати цю винагороду, поступово продавати свій врожай, фіксуючи прибуток, і не «засиджуватись» на товарі пам’ятаючи, що ринок зазвичай росте повільно, а падає швидко», — наголосив Володимир Гуменюк.
 
Активний попит країн-імпортерів кукурудзи продовжує підтримувати ціни в Україні на достатньо високому рівні, але потрібно пам’ятати, що цей попит здебільшого спричинений значною втратою бразильського урожаю поточного сезону (близько 30 млн т втрачено через посуху).
Зараз вся увага знову прикута до погодних умов в Південній Америці. Вже близько місяця посуха призводить до значних втрат урожаю кукурудзи, що підтримує ціни на світовому ринку.
«З пшеницею ситуація дещо інша. Всі помітили стрімкий ріст ціни останніми днями, але основна причина для нас, м’яко кажучи, неприємна. Світові трейдери все більше вірять в напад Росії на нашу країну, і закладають ризики розірвання ланцюжків постачання в ціну», — розповідає Володимир Гуменюк.
 
На думку експерта, якби не ця загроза, то спостерігалася б традиційна поведінка пшеничного ринку в період з лютого до травня — поступове просідання ціни. До прикладу, торік в цей період ціна пшениці втратила $60 на тоні, через відсутність попиту з боку країн імпортерів в очікуванні значно дешевшого нового врожаю.
 

Пшениця 2 класу: ціни в портах України

Зерно, дизель і валюта фото 2 LNZ Group

 

Ріпак: ціни в портах України

Зерно, дизель і валюта фото 3 LNZ Group

Кукурудза: ціни в портах України

Зерно, дизель і валюта фото 4 LNZ Group

Соняшник: ціни в портах України

Зерно, дизель і валюта фото 5 LNZ Group

Соя: ціни в портах України

Зерно, дизель і валюта фото 6 LNZ Group

Січень

Експерти попереджають про продовження зростання цін на бензин і ДП. Черговий поштовх дали нові рекомендовані ціни від Мінекономіки, де середня вартість ДП склала 25,16 грн/л, на підставі якої обчислюється гранична ціна реалізації на АЗС.

Cередня ціна дизельного пального на АЗС України

Зерно, дизель і валюта фото 7 LNZ Group

Зерно, дизель і валюта фото 8 LNZ Group

Січень

Ажіотаж на валютному ринку у січні 2022 року посилюється, як через покупців реального сектору, так і через спекулятивне розкручування курсу у зв'язці з політикою (купівля валюти нерезидентами, які продають ОВДП та іноземцями, які виводять дивіденди). Тож на міжбанку тиск на курс гривні продовжуватиметься і обсяги торгів через ажіотаж зростатимуть.

Офіційний курс гривні щодо іноземних валют за даними НБУ

Зерно, дизель і валюта фото 9 LNZ Group

Джерело: НБУ

Партнери LNZ Group

 • LNZ Web
 • Tevitta
 • DEFENDA
 • UNIVERSEED
 • BASF
 • Limagrain
 • SesVanderhave
 • Syngenta