Правила розрахунку норм висіву кукурудзи в різних ґрунтово-кліматичних зонах

Кукурудза в останні роки збільшує посівні площі в Україні та приносить прибуток кожному, хто раціонально і зважено підходить до технології її вирощування. І, беззаперечно, головним агротехнологічним прийомом тут є раціональний вибір як правильного гібриду, так і правильної густоти висіву.

Правила розрахунку норм висіву кукурудзи в різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 1 LNZ GroupЯкщо не враховувати всіх критеріїв, які ми зараз висвітлимо, і рахувати по шаблону, можна недоотримати суттєву частину врожаю. Негативний вплив на урожайність будуть мати як збільшення, так і зменшення густоти стояння рослин. За умови зрідженого посіву недобір врожаю буде зумовлено обмеженим потенціалом качана для компенсації кількості рослин, як елемента структури врожаю. Крім цього, формується недостатня площа листків, і частина сонячних променів не використовується вегетативною масою рослини, а вони потрапляють на ґрунт і збільшують інтенсивність випаровування вологи та підвищують температуру поверхні ґрунту та надземного шару повітря.

У загущених посівах стебла витягуються внаслідок недостатньої освітленості і формуються малопродуктивні типи рослин з недостатньою площею живлення. Зростає внутрішньовидова конкуренція за елементи живлення, вологу, світло. Затримується розвиток рослин. Посіви сильніше уражуються хворобами, погіршується якість продукції. А частина рослин взагалі гине.

Правила розрахунку норм висіву кукурудзи в різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 2 LNZ Group

Спробуємо розібратися у всіх тонкощах та нюансах, які треба враховувати вже безпосередньо перед посівом.

Визначаючи норму висіву, слід взяти до уваги наступні моменти:

 • географічне розміщення господарства, ґрунтово-кліматична зона;
 • обробіток ґрунту та попередник;
 • особливості технології — ширина міжряддя;
 • особливості живлення на даному полі;
 • група стиглості та якість насіння;
 • запаси ґрунтової вологи та погодні умови до і після сівби.

Розглянемо кожен із цих пунктів більш докладно.

Отже, чому важливо враховувати географію та зону господарства? В першу чергу для того, щоб визначитися із групою стиглості гібридів, які матимуть можливість в цих умовах показати свою максимальну продуктивність. Звичайно, є стереотип, що чим більше ФАО, тим вища врожайність. Але, як показують останні роки, для пізніх гібридів часто не вистачає вологи, та і період їх цвітіння співпадає із тривалою спекою і недозапиленням. Тому для кожної кліматичної зони, враховуючи кількість активних температур та кількість вологи за період вегетації, є рекомендації щодо конкретного гібриду і головне співвідношення в структурі посівних площ різних груп стиглості. Загальні рекомендації по кожному із регіонів розглянемо далі.

Правила розрахунку норм висіву кукурудзи в різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 3 LNZ Group

Якісний обробіток ґрунту, направлений на накопичення вологи за осінньо-зимовий період та створення оптимальної щільності для розвитку кореневої системи, — запорука отримання максимальної продуктивності кукурудзи. Сьогодні технології обробітку ґрунту дуже різні, залежно від вподобань та технічних можливостей господарства. Що ж тут треба враховувати при посіві кукурудзи? Насамперед наявність рослинних решток, оскільки чим їх більше, тим повільніше прогрівається ґрунт, і це також потрібно враховувати при виборі гідриду та строку посіву.

Також треба враховувати, глибокий чи поверхневий обробіток, оскільки на останньому більша ймовірність пересихання верхнього шару ґрунту. На цих полях варто організувати вчасний посів, оскільки при пересиханні на глибині висіву насіння варто було би збільшити норму висіву, щоб отримати бажану густоту, розуміючи, що насіння в сухому ґрунті не зійде, або ж зійде ослаблене і не матиме нормально сформованого початку.

Кращі попередники для кукурудзи — це ті культури, які:

 • залишають після себе велику кількість вологи в ґрунті;
 • залишають найменшу кількість насіння однорічних і дворічних бур’янів;
 • не мають спільних з кукурудзою хвороб і шкідників.

Гірші попередники — ті культури, які:

 • споживають велику кількість вологи і поживних речовин з ґрунту;
 • є розповсюджувачами хвороб і шкідників кукурудзи;

Кращими попередниками для кукурудзи в Степу є озима пшениця, зернобобові культури і багаторічні трави. Гірші — соняшник, сорго і суданська трава. Кращі попередники в Лісостеповій зоні — озимі зернові колосові культури, зернобобові, багаторічні трави. Для регіонів Полісся кращими є озимі культури, картопля, люпин, льон і кукурудза.

Варто було би зауважити, що висіваючи кукурудзу після соняшнику, багато господарств зменшують норму висіву останньої на 5%, оскільки соняшник, маючи стрижневу кореневу систему споживає багато вологи, а кукурудза з мичкуватою кореневою системою дуже залежна від її запасів в ґрунті.

Зі змінами клімату аграрії почали задумуватися та експериментувати із шириною міжряддя на кукурудзі. Основна маса товаровиробників та і сівалок, що є на ринку, — це технологія на міжряддя 70 см. Частина з них, маючи різні висівні комплекси, почала висівати кукурудзу на 75, 56 см. Хоча останнім часом все більшого застосування набуває посів із шириною міжрядь 50 см. Зменшення ширини міжрядь дає можливість оптимізувати площу живлення, «життєвий простір» рослин, за якого він набуває більш квадратної форми у порівнянні з прямокутною при посіві з шириною 70 см і тим більше 75 см. Крім того, рослини кукурудзи, при сівбі з меншою шириною міжрядь, швидше затіняють ґрунт, і, як наслідок, зменшується випаровування вологи, що особливо актуально за теперішніх умов, знижується ризик перегрівання ґрунту, знижується ризик появи другої і наступних хвиль бур’янів. З урахуванням складних погодних умов останнім часом, головним чином нестача вологи та високі температури, посів із шириною міжрядь 50 см є кращим для реалізації потенціалу урожайності кукурудзи. Проте перехід на таку технологію крім наявності сівалки потребує заміни й іншої техніки для догляду та збирання кукурудзи, зокрема, культиваторів для міжрядкового обробітку та жниварок.

Правила розрахунку норм висіву кукурудзи в різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 4 LNZ Group

Кукурудза може формувати врожайність за 10 т, а тому і виніс з урожаєм основних елементів живлення є також суттєвим. Тому наступним критерієм, який враховують при виборі оптимальної густоти, є особливості живлення. Варто розрізняти інтенсивну систему вирощування, де вносять розрахункову норму добрив на запланований врожай, та помірно інтенсивну, де вносять добрива в невеликій кількості. Відповідно, якщо інтенсивна технологія, то можна розглядати варіант збільшення густоти, але за умов відповідного гібриду і головне наявності гарантованої вологи для формування потенціалу, на помірно інтенсивній технології збільшення густоти може призвести просто до зниження врожайності.

Наступним критерієм, що впливає на формування норми висіву, є безпосередньо група стиглості, особливо коли мова йде про значні посівні площі і ставка на один-два гібриди може стати причиною фіаско. Тривалі посухи та високі температури в один з критичних періодів розвитку кукурудзи, — викидання волоті та запилення, вимагають розділення та висів в господарстві різних груп стиглості, аби мінімізувати вказані ризики. Варто було би звернути увагу на актуальність ранньої групи стиглості кукурудзи із ФАО 220-260. Звісно, ця група може поступатися потенціалом врожайності більш пізнім, але під впливом вказаних погодних умов ця група показує кращу продуктивність, особливо в роки із посушливим та спекотним літом, гарантуючи аграріям сталий врожай. Тому варто висівати кілька гібридів із різних груп стиглості.

Що стосується якості насіння: насіння має відповідати державному стандарту і мати гарну енергію та схожість, аби гарантувати отримання рівномірних та вирівняних сходів. Хотілося би відмітити тему насіння круглої та плоскої фракції. Суть має зводитися до аксіоми: генетика однакова що в плоскому, що в круглому насінні (за умови порівняння однакових по масі фракцій).

Правила розрахунку норм висіву кукурудзи в різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 5 LNZ Group

Відносно технологічності висіву: якщо у вас сівалка механічна, то якісно висіється насіння плоскої фракції, якщо сівалка пневматична, — якісно висіється і кругле і плоске. Хотілося би ще акцентувати вашу увагу на протруєння насіння інсектицидом. Таке насіння дасть вам можливість висіваючи на кінцеву густоту — густоту на період збирання, мати мінімальні втрати рослин від ґрунтових шкідників, зберігши і кількість і, що важливо, рівномірність на період збирання. В ідеалі краще було би замовити насіння вже з інсектицидом із заводу, оскільки для цієї обробки вибирають кращу партію із кращою енергією та схожістю. Якщо ж ви маєте можливість і бажання самому здійснити додаткове протруєння, додавши при цьому ще якісь мікродобрива чи стимулятори, будь ласка, головне не забувайте про норму препарату, а її бажано вираховувати на 1 посівну одиницю а не кілограм, і про якість та рівномірність нанесення вашого «коктейлю» на саму насінину.

Говорячи про норму висіву насіння, доцільно було би звернути увагу на таке поняття, як польова схожість. Польова схожість — це схожість насіння в польових умовах, в реальному житті — в полі. На польову схожість, головним чином, впливає якість насіння та якість підготовки ґрунту (його структура, наскільки вона забезпечує контакт насіння з ґрунтом), запаси вологи в ньому та температура ґрунту на глибині залягання насіння (особливо для надранніх строків посіву). Крім того, певна кількість рослин втрачається під час вегетації, в основному на ранніх етапах розвитку, зокрема від пошкоджень шкідниками, що підгризають кореневу систему та шкодять безпосередньо проростки та перші листки (доцільність інсектицидної обробки насіння). Норма висіву кукурудзи встановлюється з урахуванням наведеного вище і повинна забезпечити очікувану передзбиральну густоту, враховуючи можливі втрати густоти від моменту посіву і до моменту збирання культури. Для досягнення густоти стояння рослин на момент збирання встановлюють страхові надбавки. Вони можуть становити 5-20%.

Правила розрахунку норм висіву кукурудзи в різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 6 LNZ Group

Зменшення запасів продуктивної вологи в орному шарі ґрунту останні роки  є чи не найголовнішою проблемою в галузі агровиробництва в цілому. Дефіцит вологи в ґрунті, який щороку збільшується, змушує агровиробників переглядати підходи як до вологонакопичення та вологоутримання, так і до норми висіву в цілому, в т.ч. і для кукурудзи. Тому перед початком сезону варто розуміти, скільки  вологи є, і чи вистачить запасів продуктивної вологи, з урахуванням потенційних опадів за вегетацію, для формування планового врожаю.

Кукурудза — посухостійка культура, ощадливо використовує ґрунтову вологу, витрачаючи на створення одиниці сухої ваги близько 250-400 одиниць води. Якщо є ризик  недоотримання потрібної кількості води, варто переглянути групу стиглості кукурудзи в меншу сторону, норму висіву також треба буде коригувати в бік зменшення.

Аналізуючи вищесказану інформацію, розглянемо конкретні рекомендації по ґрунтово-кліматичних зонах для кукурудзяного поясу.

Правила розрахунку норм висіву кукурудзи в різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 7 LNZ GroupПравила розрахунку норм висіву кукурудзи в різних ґрунтово-кліматичних зонах фото 8 LNZ Group

Головним правилом для кожного агровиробника при розрахунку норми висіву кукурудзи повинно бути розуміння всіх вищеописаних факторів та їх потенційний вплив на формування кінцевої густоти та продуктивності кожного з гібридів. А тому і норма висіву має бути для кожного поля індивідуальною.

Проконсультуватися у виборі гібридів ви можете в інтернет-магазині LNZ Web. 

Леонід Чорний, Віталій Брашован, Сергій Вовк, компанія LNZ Group

Джерело: Superagronom.com

Партнери LNZ Group

 • LNZ Web
 • Tevitta
 • DEFENDA
 • UNIVERSEED
 • BASF
 • Limagrain
 • SesVanderhave
 • Syngenta