Ґрунтові гербіциди на соняшнику та правила їх застосування

Соняшник є однією з високопродуктивних і економічно значущих культур сучасного світового та українського виробництва.

Ґрунтові гербіциди на соняшнику та правила їх застосування фото 1 LNZ GroupДотримання правильної технології вирощування соняшнику дає нам можливість отримання стабільно високих урожаїв. Одним із правил сучасних агротехнологій є боротьба з бур'янами в посівах соняшнику, що дозволяє зменшити ризики його вирощування до 50-60%. Рослини соняшнику на початкових етапах вегетації вкрай чутливі до одночасного співіснування з бур'янами, які активно конкурують за світло, поживні елементи, вологу, що вкрай критично на перших етапах росту, коли сторонні фітомаси завдають значної шкоди. Вони часто виступають джерелом шкідників і хвороб. Особливо важливо отримати дружні сходи соняшнику в гербокритичний період, коли сходи соняшнику і бур'яну проростають одночасно.

Високу ефективність у таких ситуаціях виявляють ґрунтові гербіциди, які стають інструментом для необхідного контролю бур'янів. Застосування ґрунтових гербіцидів до того, як з'являться перші сходи тієї чи іншої культури, призводить до того, що при попаданні на ґрунт їхній склад утворює на ньому так званий ґрунтовий екран, який здійснює захисну функцію. В результаті сходи бур'янів гинуть, коли досягають цього екрану, а сільськогосподарські культури продовжують вегетацію. Таким чином ми дозволяємо більш ніж на місяць відтермінувати появу бур'янів, які перешкоджають нормальному росту культури.

Як правильно вносити ґрунтові гербіциди і як їх підібрати?

Для правильного внесення ґрунтового гербіциду потрібне дотримання норм внесення на певних ґрунтах. Легкі ґрунти вимагають мінімального внесення, важкі — максимальної норми. Має значення наявність опадів і їхня рясність. Вивчивши історію поля і зважаючи на технологію обробки ґрунту, ми можемо визначити необхідну норму внесення гербіциду.

Перше, на що потрібно звернути увагу, — це технологія обробки ґрунту та його тип.

Структура ґрунту повинна бути дрібногрудкуватою, щоб гербіциди могли розподілитися в ній максимально рівномірно. Розмір грудок ґрунту не повинен перевищувати 20 мм в діаметрі. Знизити ефективність ґрунтового гербіциду здатні великі грудки, наявність стерні та високий вміст пожнивних залишків.

Також треба враховувати, що на різних ґрунтах після обприскування концентрація і збереження гербіцидів залежить від:

 • ґрунтових факторів, таких як гранулометричний склад (глинисті та мулисті ґрунти пов'язують більшу кількість діючих речовин);
 • pH ґрунту (чим нижче, тим швидше розкладається діюча речовина);вологості та вмісту органічної речовини (на багатих гумусом ґрунтах зв'язується більша кількість діючої речовини);
 • властивостей самого гербіциду (летючість, розчинність, період напіврозпаду).

Далі потрібно вивчити історію поля.

Ґрунтовими гербіцидами необхідно працювати на полях, де поширені переважно однорічні бур'яни. Обробки проти багаторічних бур'янів проводять у попередній культурі сівозміни. Знаючи видовий склад бур'янів, ми можемо акцентувати на боротьбі зі злаками або з дводольними бур'янами.

Як ми можемо продовжити цілісність гербіцидного екрану?

Ґрунтові гербіциди формують прикордонний бар'єр або гербіцидний екран на поверхні поля до сходів культури. Екран працює, знищуючи бур'яни в момент їх проростання.

Необхідно пам'ятати, що цілісність гербицидного екрану порушують міжрядні обробки і додаткові проходи техніки, тому міжрядний обробіток не проводять раніше 30-го або навіть 40-го дня з моменту операції, а при можливості відмовляються від нього.

Як ефективність ґрунтових гербіцидів залежить від погодних умов?

Великий вплив робить температура навколишнього середовища — чим тепліше і м'якше весна та початок літа, тим вище ефективність гербіциду, і навпаки, за низьких температур і відсутності опадів користі від нього буде менше. Основною тактикою внесення ґрунтового гербіциду є зв'язування гербіциду з ґрунтовою вологою або випадання атмосферних опадів протягом не більше 12-24 годин після внесення. Оптимальний час для роботи ґрунтовими гербіцидами — вміст ґрунтової вологи у верхньому шарі на рівні повної польової вологоємності. Цей момент необхідно враховувати, оскільки запаси продуктивної вологи в наднасіннєвому шарі ґрунту (вище 5 мм) впливають на ефективність роботи ґрунтових гербіцидів. Велика кількість вологи негативно позначається на гербіцидах — разом із водою вони потрапляють до нижніх шарів родючого ґрунту, де в подальшому вилуговуються, тому паростки бур'янів не ушкоджуються.

Оптимальними  показниками для роботи ґрунтових гербіцидів є такі погодні характеристики:

 • температура повітря в діапазоні 10-25°С;
 • швидкість вітру помірна, не більше 4-5 м/с.

Що потрібно враховувати за технологічними вимогами?

Одним із важливих чинників є структура орного шару. Величина грудок не повинна перевищувати 2 см в діаметрі (їхня частка повинна складати не більше 20-30%), тобто бути дрібногрудкуватою, добре агрегованою. Чим менше розмір грудок, тим краще розподіляється речовина, тим більшого ефекту ми досягаємо.

В який час і як правильно вносяться ґрунтові гербіциди?

Внесення в глибину ґрунту (одночасне внесення спільно з посівом культури).

Обробка поверхні ґрунту за допомогою обприскувачів (внесення після висіву (на добре зволоженому ґрунті); внесення за 2 дні до появи перших сходів).

Внесення препаратів на поверхню ґрунту з подальшим його загортанням (внесення до висіву культур за допомогою загортання ґрунту (до 5 см)).

Переваги використання ґрунтових гербіцидів:

 • знищення бур'янів під час проростання;
 • зберігають свою токсичність протягом тривалого часу, контролюючи наступні хвилі бур'янів;
 • активність пестицидів залежить в основному тільки від вологи в ґрунті.

Внесення одночасно з висівом культури або спільно з внесеннями добрив, що зменшує фінансові витрати.            

Рекомендація кращих ґрунтових гербіцидів за версією експертів LNZ web

На підставі спостережень наших фахівців за дією гербіцидів у посівах соняшнику ми можемо запропонувати наступні гербіциди.

Сора-Нет від DEFENDA

Чинний компонент — пропізохлор у концентрації 720 г/л (група хлорацетамідів). Викликає припинення поділу клітин шкодочинних факторів. Призначений для соняшнику, ріпаку, сої, кукурудзи проти однорічних злакових і дводольних.

Вноситься обприскуванням до, під час або після посіву, але до сходів. Норми витрати складають 2,0-3,0 л/га.

Переваги:

- нетоксичний до агрокультури навіть при значних атмосферних опадах;

- сильний партнер для бакових сумішей;

- зберігає дієвість при зниженні температури повітря і ґрунту;

- не має обмежень в сівозміні; - швидко розкладається з утворенням нетоксичних сполук.

Недоліки:

- малоефективний на тих рослинах, які вже зійшли на момент операції;

- робочий розчин необхідно використати протягом декількох годин після приготування.

Айдахо від DEFENDA

Чинний компонент — тербутилазин (500 г/л) з групи триазина. Порушує процес фотосинтезу, блокуючи дихання паростків і порушуючи загальну життєдіяльність. При підвищеній температурі навколишнього середовища (до +25°C) і великій кількості сонячних променів дія речовини посилюється. Підходить для соняшнику та кукурудзи проти більшості дводольних. Вноситься шляхом обприскування до, під час або після посіву але до сходів. Витратні норми — 1,5-2,5 л/га (у вигляді розчину 200-300 л/га).

Переваги:

- тривалий захист;

- відсутність фітотоксичності;

- високоефективний до хрестоцвітих;

- сумісний з великою кількістю пестицидів.

Недоліки:

- після внесення не варто проводити будь-яку механічну ґрунтову обробку, щоб уникнути пошкодження екрана.

Сахара від DEFENDA

Діюча речовина — ацетохлор (900 г/л), належить до хлорацетанілідів. Цей селективний гербіцид призначений для соняшнику, кукурудзи проти однорічних злакових і дводольних бур'янів. Після внесення залишається у верхньому шарі та розкладається за один вегетативний період, нешкідливий для наступних сівозмінних культур. Забезпечує відсутність бур'янів на 4-8 тижнів за рахунок незворотного порушення обміну речовин в них і призводить до неминучої загибелі зайвої рослинності на етапі проростання.

Нанесення відбувається методом одноразового обприскування 1,5-2,5 л/га до посіву, одночасно з посівом або до сходів. У посуху препарат вносять під посівну культивацію або боронування на глибину до 5 см.

Переваги:

- тривалий захист;

- широкий спектр дії;

- нешкідливий для наступних сівозмін;

- сумісний з більшістю препаратів.

Недоліки:

- структура ґрунту і його склад може впливати на дієвість.

Перун від DEFENDA

Чинний компонент — прометрин (500 г/л) з групи триазина. Селективний досходовий гербіцид, ефективний проти однорічних дводольних і злакових бур'янів у посівах соняшнику та інших культур. Гербіцид блокує реакцію хілла і гальмує процес фотосинтезу. Знищення бур'янів відбувається в момент їх проростання при досходовому або протягом 4-7 днів при післясходовому застосуванні. Вноситься обприскуванням до, під час або після посіву, але до сходів. Норми витрати складають 2,0-4,0 л/га. Переваги:  - нетоксичний до агрокультури навіть при значних атмосферних опадах; - сильний партнер для бакових сумішей; - зберігає дієвість при зниженні температури повітря та ґрунту; - не має обмежень у сівозміні; - швидко розкладається з утворенням нетоксичних сполук. Недоліки: - після внесення не варто проводити будь-яку механічну ґрунтову обробку, щоб уникнути пошкодження екрана.

Даблтрай від DEFENDA

Чинний компонент — металохлор в концентрації 960 г/л (група хлорацетамідів). Селективний досходовий гербіцид, ефективний проти основних однодольних у посівах  буряків, кукурудзи, соняшнику, сої, ярого ріпаку та інших культур. Гербіцид блокує процес відростання бур'янів. Діюча речовина проникає через колеоптиль, при цьому паросток скручується і слідом за цим гине. Вноситься обприскуванням до, під час або після посіву, але до сходів. Норми витрати складають 1,3-1,6 л/га.

Переваги:

- тривалий захист;

- відсутність фітотоксичності;

- сумісний з великою кількістю пестицидів.

Недоліки:

- вимогливий до наявності ґрунтової вологи.

Дані ґрунтові гербіциди можна застосовувати, використовуючи бакові суміші, наприклад:

1) Сора-Нет 2-2,5 л/га (пропізохлор, 720 г/л) та Айдахо 1,5-2,0 л/га (тербутилазин, 500 г/л).

2) Даблтрай 1,3 л/га (метолахлор 960 г/л) та Перун 2-3 л/га (прометрин 500 г/л).

Перераховані вище гербіциди можна використовувати як окремо, так і в різних бакових сумішах, комбінуючи між собою, підбираючи для різних типів ґрунтів, природно-кліматичних зон та боротьби проти однорічних злакових і дводольних бур'янів. Тим самим досягається отримання високого ефекту і максимального результату.

При необхідності отримання більш детальної інформації про дані препарати або ж допомоги в комбінуванні та підборі потрібних вам гербіцидів звертайтеся до фахівців інтернет-магазину LNZ web або до представників компанії LNZ Group у своєму регіоні.

Джерело: Agroportal.ua

Сергій Корнюшенко, менеджер з розвитку агротехнологій Південного регіону LNZ Group

Партнери LNZ Group

 • LNZ Web
 • Tevitta
 • DEFENDA
 • UNIVERSEED
 • BASF
 • Limagrain
 • SesVanderhave
 • Syngenta