Як не потрапити на гачок дешевого та неоригінального насіння?

Як не потрапити на гачок дешевого та неоригінального насіння? фото 1 LNZ GroupУкраїнський ринок досить часто зустрічається з фальсифікатами насіння. Особливо гостро питання постає зараз — в умовах кризи, війни та проблем з логістикою та комунікацією.

В першу чергу підробляється те насіння, яке користується високою популярністю.

Ринок насіння в Україні сягає понад $1 млрд, тому він є ласим шматком для шахраїв. 

Найчастіше (у довоєнний час ) на фальсифікат насіння натрапляють дрібні фермери. За результатами незалежних опитувань, 28% малих господарств мали справу з підробками.

Головною причиною купівлі фальсифікатів є низька ціна

Тому його купують ті, хто намагається значно заощадити. Для того, щоб не помилитися, насіння варто купувати в офіційних дилерів.

Другою причиною купівлі підробки є брак інформації

Як відрізнити фальсифікат від оригіналу? Потрібно звертати увагу на мішок та етикетку. Етикетка — це інформаційний блок, який несе в собі певну інформацію про те насіння, яке зашите в мішок. Етикетка повинна відповідати державному стандарту. На ній має бути зазначено: інститут, який видає сертифікацію на насіння, походження насіння, вид, культура та назва гібриду, покоління, номер партії, дата сертифікації, вага мішка брутто і нетто та протруювання насіння. 

Також на мішках можуть наклеювати захисні голограми, які легко перевірити на оригінальність за допомогою сонячного проміння. Завдяки унікальному номеру кожної голограми можна визначити оригінальність насіння.

Є компанії, які мають брендовані кольори мішків. До прикладу, компанія LNZ Group має фіолетовий мішок для зернових гібридів кукурудзи бренду UNIVERSEED та зелений мішок для силосної кукурудзи. Різні компанії-виробники мають свій брендовий колір.

Де взяти оригінальне насіння?

У кожної компанії-оригінатора є повний список офіційних дистриб'юторів. Сучасні технологічні процеси дають можливість не виходячи з дому отримувати інформацію про дистриб'ютора, насіння, ЗЗР, які ви хочете придбати. Наприклад, такий ресурс як інтернет-магазин LNZ Web дає вам можливість це здійснити. 

Який сертифікат має бути з мішком?

При покупці дистриб’ютор обов’язково має надати сертифікат на насіння. В ньому має бути вказано: рік походження насіння, рік випуску, країна надходження. Тобто те, що на етикетці, але більш розгорнуто. Якщо лабораторія підтверджує ці дані, то вибір насіння зроблено правильно. Сертифікати видає державний центр сертифікації та експертизи сільгосппродукції. Для того, щоб бути певними, що насіння сертифіковане, а організація, в якої ви купуєте насіння, має право продавати ці продукти, варто звернутися до інформаційно-аналітичного порталу АПК-Україна. На сайті можна перевірити компанію, насіння чи сертифікат, який був виданий державою. Також можна перевірити офіційність сертифікату, який видали на насіння.

Міфи про старе насіння

Насіння, яке пролежало рік або більше і не продалося, вважається старим. Усе сертифіковане насіння знаходиться під державним контролем, тому держструктури попереджають дилера про насіння, яке виходить з-під сертифіката. Приміром, на кукурудзу сертифікат дають на рік. Коли виходить термін дії, насіння потрібно пересертифіковувати. Знову відбираються зразки для лабораторії, визначаються його посівні якості, після чого, якщо насіння відповідає держстандартам, на нього виписують новий сертифікат. 

Якщо ви вже купили підробку, що робити? Найголовніше — не мовчати. Компанії-виробники зацікавлені в тому, щоб покарати шахраїв, що наживаються на їхньому бренді. Тому відразу необхідно звернутися до правоохоронних органів. А щоб не потрапити на фальсифікат — купуйте насіння в офіційних дилерів і користуйтеся ресурсами для перевірки на оригінальність продуктів. Нагадаємо, що інтернет-магазин LNZ Web продовжує роботу, аби ви мали змогу купити все необхідне для посівної.


Леонід Чорний, менеджер з розвитку агротехнологій Центрального регіону компанії LNZ Group

Партнери LNZ Group

  • LNZ Web
  • Tevitta
  • DEFENDA
  • UNIVERSEED
  • BASF
  • Limagrain
  • SesVanderhave
  • Syngenta